1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Dziennik aktorki Aliny Janowskiej trafi do Muzeum Powstania Warszawskiego

Dziennik aktorki Aliny Janowskiej trafi do Muzeum Powstania Warszawskiego

Alina Janowska (Fot. Andrzej Wiernicki/Forum)
Alina Janowska (Fot. Andrzej Wiernicki/Forum)
Dziennik aktorki Aliny Janowskiej ze wspomnieniami z pierwszego miesiąca powstańczych walk już wkrótce trafi do Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystość przekazania rękopisu odbędzie się w dniu 101. urodzin artystki.

Wszyscy znamy ją z ekranu i desek teatru. Mało kto jednak wie, że Alina Janowska (1923–2017) uczestniczyła również w powstaniu warszawskim w szeregach Batalionu „Kiliński” jako łączniczka dowództwa swojego oddziału pod pseudonimami „Alina” lub „Setka”. Do powstania przyłączyła się jako ochotniczka i została przyjęta w szeregi powstańcze 5 sierpnia 1944 roku, kiedy wstąpiła do II plutonu dowodzonego przez por. Henryka Jakubowskiego „Wojtka” (1916–2004), wchodzącego w skład 8. kompanii Batalionu „Kiliński”.

Co więcej, w trakcie pierwszego miesiąca walk Alina Janowska prowadziła dziennik, w którym opisywała m.in. sposoby spędzania wolnego czasu, np. momenty przebywania w gospodzie żołnierskiej, seanse w kinie Palladium czy rozmowy między żołnierzami. „Równie ciekawe są dialogi między dziewczynami dotyczące kolegów darzonych przez nie uczuciem szczególnej sympatii. W dzienniku poznajemy rozterki uczuciowe 21-letniej dziewczyny i zarazem jej zaangażowanie w pracę powstańczą oraz relacje z koleżankami i kolegami z oddziału” – czytamy w informacji podanej przez Polską Agencję Prasową.

W dzienniku Janowskiej znajdziemy również opisy alarmów bojowych, pobudek, nocnego patrolu, czuwania na posterunku oraz posiłków, a także zwycięskiej walki o budynek PAST-y, informację o urodzinach córki kolegi i mających się odbyć dwa dni później chrzcinach. „Do interesujących i cennych należy charakterystyka czterdziestu żołnierzy plutony wymienionych na początku dziennika prawie wyłącznie z pseudonimami” – napisano. Zapiski te prawdopodobnie nie były jednak prowadzone na bieżąco.

Już niebawem 20-stronicowy rękopis z zapiskami Aliny Janowskiej zasili zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziennik zostanie uroczyście przekazany placówce we wtorek 16 kwietnia 2024 roku, w dzień 101. urodziny aktorki.

Źródło: „Dziennik aktorki Aliny Janowskiej trafi do Muzeum Powstania Warszawskiego”, pap.pl [dostęp: 16.04.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze