1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ministerstwem kultury pokieruje nie polityczka, a osoba od lat związana ze sztuką. Hanna Wróblewska nową ministrą kultury

Ministerstwem kultury pokieruje nie polityczka, a osoba od lat związana ze sztuką. Hanna Wróblewska nową ministrą kultury

Hanna Wróblewska nową ministrą kultury (Fot. Jacek Szydlowski/Forum)
Hanna Wróblewska nową ministrą kultury (Fot. Jacek Szydlowski/Forum)
Nową Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego została Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, kuratorka i była wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Jej nominację oficjalnie ogłosił premier Donald Tusk.

O zmianie na stanowisku ministra kultury mówiło się już od kilku tygodni. Spowodował ją fakt, że Bartłomiej Sienkiewicz, dotychczasowy szef tego resortu, wraz z trzema innymi ministrami postanowił spróbować swoich sił w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Jego następczynię ogłosił premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej. Została nią nie polityczka, a osoba od wielu lat zajmująca się kierowaniem instytucjami kultury – Hanna Wróblewska.

Hanna Wróblewska nową ministrą kultury

Hanna Wróblewska urodziła się 1968 roku. Jest historyczką sztuki i kuratorką. Od 2010 do 2021 roku pełniła funkcję dyrektorki Zachęty Galerii Narodowej, z którą związana była od najmłodszych lat, bo już podczas studiów oprowadzała widzów po wystawach. Gdy w 2021 roku ówczesny minister kultury Piotr Gliński postanowił nie przedłużać nominacji Wróblewskiej jako dyrektorki Zachęty, tysiące osób ze świata kultury podpisało list z prośbą o pozostawienie jej na stanowisku. Była kuratorką takich wystaw jak między innymi: „Andrzej Wróblewski. Retrospektywa” (1995), „Panoptykon. Architektura i teatr więzienia” (2005), „Rewolucje 1968” (2008), „Katarzyna Kozyra. Casting” (2010), „Marlene Dumas. Miłość nie ma z tym nic wspólnego” (2012) czy „Sarkis. Tęcza anioła” (2017). Dodatkowo przez 10 lat od 2011 do 2021 roku) była także komisarzem Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji.

Po odejściu z Zachęty Wróblewska została wicedyrektorką ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Pełniła też funkcję dyrektorki Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracowała jako członkini Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

– Nie wahała się ani chwili, chociaż jest osobą znaną ze skromności. Wzięła na siebie odpowiedzialność w resorcie trudnym, wymagającym – mówił o Hannie Wróblewskiej Donald Tusk podczas konferencji. I dodał: – Całe jej życie, dorobek to najlepsze argumenty na rzecz nowej nominacji.

Źródło: pap.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze