Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

17 lipca 2015 in Kultura by redakcja

Nieznana powieść Marka Hłaski we wrześniu

Hłasko publikował fragmenty „Wilka” w czasopismach literackich, ale w całości książka nigdy nie trafiła do czytelników. We wrześniu ukaże się po raz pierwszy nakładem Iskier. To jedna z najbardziej oczekiwanych premier wydawniczych tego roku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Wilk” to historia chłopaka dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy Warszawy, na Marymoncie.  Jego sąsiedzi to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Rysiek zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, co to naprawdę oznacza.

Powieść została napisana dla Wydawnictwa Iskry. Hłasko podpisał umowę, ale ostatecznie nigdy nie dostarczył gotowego tekstu. Blisko 60 lat później w zbiorach Zakładu Narodowego Ossolińskich we Wrocławiu odnalazł go Radosław Młynarczyk. Wilk” ukaże się 23 września 2015 w dwóch wersjach: popularnej, z obszernymi przypisami, i naukowej, w której powieść zostanie poprzedzona wstępem historycznoliterackim. Ostateczna wersja powieści została opracowana na podstawie trzech maszynopisów, powstałych podczas prawie trzyletniej pracy autora nad książką.

W posłowiu do wydania „popularnego”  Radosław Młynarczyk pisze m.in.:„ Określenie właściwego podejścia do lektury powieści jest trudnym zadaniem. Z jednej strony, sam Hłasko nie zdecydował się na publikację utworu, z drugiej zaś, stanowi on ważne, być może najważniejsze z juweniliów pisarza. Politycznych wątków tekstu z pewnością nie należy identyfikować z przekonaniami samego autora, o czym świadczy celowa reinterpretacja wyznaczników socrealistycznych. Warto zatem odczytywać Wilka jako młodzieńczą próbę zmierzenia się Hłaski z materiałem powieściowym. Próbę udaną, niedorównującą jednak kunsztowi twórczości późniejszej, której granicznym symbolem jest wydanie Pierwszego kroku w chmurach”.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI