Nieznana powieść Marka Hłaski we wrześniu

Hłasko publikował fragmenty „Wilka” w czasopismach literackich, ale w całości książka nigdy nie trafiła do czytelników. We wrześniu ukaże się po raz pierwszy nakładem Iskier. To jedna z najbardziej oczekiwanych premier wydawniczych tego roku.
„Wilk” to historia chłopaka dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy Warszawy, na Marymoncie. Jego sąsiedzi to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Rysiek zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, co to naprawdę oznacza.

reklama

Powieść została napisana dla Wydawnictwa Iskry. Hłasko podpisał umowę, ale ostatecznie nigdy nie dostarczył gotowego tekstu. Blisko 60 lat później w zbiorach Zakładu Narodowego Ossolińskich we Wrocławiu odnalazł go Radosław Młynarczyk. Wilk” ukaże się 23 września 2015 w dwóch wersjach: popularnej, z obszernymi przypisami, i naukowej, w której powieść zostanie poprzedzona wstępem historycznoliterackim. Ostateczna wersja powieści została opracowana na podstawie trzech maszynopisów, powstałych podczas prawie trzyletniej pracy autora nad książką.

W posłowiu do wydania „popularnego” Radosław Młynarczyk pisze m.in.:„ Określenie właściwego podejścia do lektury powieści jest trudnym zadaniem. Z jednej strony, sam Hłasko nie zdecydował się na publikację utworu, z drugiej zaś, stanowi on ważne, być może najważniejsze z juweniliów pisarza. Politycznych wątków tekstu z pewnością nie należy identyfikować z przekonaniami samego autora, o czym świadczy celowa reinterpretacja wyznaczników socrealistycznych. Warto zatem odczytywać Wilka jako młodzieńczą próbę zmierzenia się Hłaski z materiałem powieściowym. Próbę udaną, niedorównującą jednak kunsztowi twórczości późniejszej, której granicznym symbolem jest wydanie Pierwszego kroku w chmurach”.