Titanic w Pałacu Kultury i Nauki

copyright Claes Göran Wetterholm/mat. pras. Titanic, the Exhibition

W warszawskim Pałacu Kultury trwa imponująca wystawa poświęcona najsłynniejszemu statkowi pasażerskiemu świata. Jeszcze przez 10 dni można oglądać ponad 200 obiektów wydobytych z zatopionego Titanica oraz zwiedzać zrekonstruowane pomieszczenia luskusowego parowca.


Titanic to najsłynniejszy statek pasażerski w historii. Olbrzymie zainteresowanie towarzyszyło mu już w trakcie budowy. Po zwodowaniu wiosną 1911 stał się jednym z największych ówcześnie parowców. Rok później wyruszył w swój dziewiczy rejs, podczas którego zatonął. Od tej pory jego historia obrosła w legendę. W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie można jeszcze oglądać imponującą mobilną wystawę poświęconą transatlantykowi.

Wystawa przyjechała do Warszawy prosto z Hiszpanii, gdzie powstała 16 lat temu. Dzięki ciężkiej pracy i kreatywności pasjonatów jednego z najsłynniejszych parcówców wszech czasów zwiedzający wyruszają w podróż śladami pasażerów pamiętnego rejsu sprzed stulecia. Mogą zapoznać się z autentycznymi przedmiotami należącymi do załogi i podróżnych, z ich replikami czy odtworzonymi kajutami statku (kabina i apartamenty I klasy oraz pomieszczenia przeznaczone dla III klasy).

Koncepcja wystawy polega na śledzeniu losów pasażerów statku przed podróżą i w jej trakcie. Poznajemy dramatyczne losy i wybory uczestników rejsu, dowiadujemy się, kto i kiedy zaplanował powstanie Titanica i jak wyglądała żegluga. Titanic: The Exhibition spełni oczekiwania zarówno znawców przedmiotu, jak i tych, którzy nazwę parowca kojarzą jedynie z oscarowej produkcji Jamesa Camerona. Ci pierwsi z pewnością zainteresują się danymi technicznymi statku i okupionej ofiarami budowie. Pozostali zachwycą się pieczołowitością, z jaką odwzorowano wszelkie detale, i przypomną sobie wzruszenia, które towarzyszyły im w trakcie oglądania filmu. Na odwiedzających czekają m,in. oryginalne listy pasażerów statku, smoking należący do milionera Victora Penasco, który ustąpił miejsca w szalupie ratunkowej kobiecie z dzieckiem, meble, zastawy, biżuteria i dziennik pokładowy kapitana Smitha. Podróż poprzez sale wystawy doprowadzi nas w końcu do feralnego 14 kwietnia 1912 roku. W zrekonstruowanej kabinie radiotelegrafistów można wyobrazić sobie, jak wyglądały ostatnie chwile ludzi, którzy wysyłali rozpaczliwie SOS. Jedną z największych atrakcji wystawy jest „góra lodowa”, czyli podtrzymywana systemami chłodzącymi bryła lodu mająca zobrazować odczucia rozbitków, którzy trafili do wody. To również ciekawe doświadczenie dla najmłodszych, którzy mogą odcisnąć na powierzchni bryły ślady dłoni.

W końcowej części ekspozycja dostarcza informacji o losach wraku, o misjach badawczych i próbach wydobycia zatopionego statku. Na wystawie znalazł się także model prezentujący dzisiejsze położenie statku na dnie oceanu. Opisy wszystkich obiektów zostały nagrane na audioprzewodnikach, dzięki którym zwiedzający mogą samodzielnie poznać losy legendarnego parowca. Wystawa mieści się w jednej z majestatycznych sal na IV piętrze pałacu. Ta lokalizacja zapewnia przestrzeń i klimat do zwiedzania. Warto się spieszyć, ponieważ wkrótce atrakcja powróci do macierzystej Hiszpanii.

Titanic, the Exhibition, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, 8 kwietnia – 9 października 2016, twarte codziennie w godzinach 9.00–20.00.