Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
4 listopada 2015 in Styl Życia by redakcja

BASE jump: sport czy śmiertelna zabawa?

Elitarny, w pełni profesjonalny sport, w którym nie ma miejsca nawet na najmniejszy błąd. A jeśli już taki wystąpi nie ma czasu na zastanawianie się co dalej. Właściwie to tego czasu nie ma wcale.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

BASE jumping jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Występuje w trzech odmianach: BASE jumping polegający na skokach spadochronowych z ekstremalnie niskiej wysokości, wingsuit BASE jumping, czyli skoki z użyciem specjalnego kostiumu przypominającego skrzydła (wingsuit) oraz proximity – najbardziej ekstremalna odmiana parachutingu. Najczęściej każdy skoczek zaczyna swoją przygodę z BASE jumpingiem od klasycznych skoków spadochronowych.

Żeby otrzymać możliwość trenowania takiego sportu trzeba przebyć dziesiątki godzin zajęć teoretycznych, odbyć setki klasycznych skoków spadochronowych oraz mieć nerwy ze stali. Nowoczesne kombinezony tzw. wingsuits, dzięki dużej powierzchni lotnej umożliwiają efektowne przeloty kilka metrów od zbocza, pomiędzy drzewami, a także pokonywanie kilkumetrowej średnicy otworów w skałach z niewyobrażalną prędkością. Pędzący z prędkością 200 km/h skoczek otrzymuje potężną dawkę adrenaliny.

Im większe niebezpieczeństwo tym lepiej. Na początku wystarcza skok i przelot nad drzewami w miarę bezpiecznej odległości. Z czasem jednak chęć rywalizacji zwycięża nad poczuciem bezpieczeństwa. Liczy się kto przeleci niżej, kto zrobi trudniejszą ewolucję, by wreszcie przelecieć przez jak najmniejszą wyrwę w skałach. Czasami otwory, przez które przelatują skoczkowie dochodzą nawet do kilku metrów, co można porównać z przejazdem rozpędzonym do 200 km/h samochodem przez bramkę na autostradzie.

Na 2317 skoków z niskiej wysokości 1 kończy się śmiercią. W ciągu roku ginie od 5 do 15 basejumperów. Od początku lat 80-tych, kiedy ten sport zyskał na popularności zginęło w sumie 200 osób, z czego 50 przy skokach z wykorzystaniem wingsuita. Tylko raz zawinił sprzęt. W pozostałych przypadkach zawiniły inne czynniki. Zwykle nie wiadomo jakie –  wie o tym jedynie sam skoczek. Podobnie jak w 2013 roku przy skoku naszego rodaka. Mikołaj był stomatologiem, który kochał sporty ekstremalne. Skoczył w kombinezonie do wingsuita, otworzył spadochron, lecz wcześniej prawdopodobnie kilkukrotnie uderzył o skały. Znaleziono go martwego u podnóża szczytu Sans Bet w Górnej Sabaudii we Francji – miejsca gdzie skacze się najlepiej.

Znajdą się tacy, którzy w takich skoczkach doszukują się szaleńców. Trzeba jednak dostrzec w nich doświadczonych skoczków, którzy mają setki, o ile nie tysiące oddanych skoków, a także ogromny bagaż doświadczeń i umiejętności. Nie można jednak wszystkiego przewidzieć lecąc z taką prędkością pomiędzy drzewami. Wypadki się zdarzają. Czasami ich przyczyną jest brawura. Dlatego trzeba zachować zimną krew i odpowiednio oszacować ryzyko – mówi Kornel Piesio, przedstawiciel serwisu PrezentMarzen.com, który jako pierwszy w Polsce wprowadził wingsuit jako prezent dostępny dla każdego spełniającego warunki skoczka.

Marzenia, nawet te najbardziej ekstremalne, są po to, aby je spełniać. Droga jest prosta. Jeśli odbyło się już minimum 500 skoków w tym 200 w ostatnim 1,5 roku można zacząć szukać trenera. Jeżeli jednak dopiero rozpoczynamy przygodę ze skokami najlepiej odbyć skoki tandemowe w asyście profesjonalnego skoczka. Być może dzięki temu pozna się swoją życiową pasję.

Niewiele jest sportów, które wyzwalają tak ogromną dawkę adrenaliny. Można do nich zaliczyć między innymi free diving lub wspinanie bez zabezpieczeń. Zaszczytne miejsce zajmuje również wingsuit proximity flying BASE jumping. W Polsce na dzień dzisiejszy jest 3 aktywnych skoczków w tej dziedzinie, na świecie może kilkuset.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI