Jakiej zimy oczekują Polacy?

fot.123rf

Wielkimi krokami zbliża się najchłodniejsza pora roku, do której Polacy mają stosunek bardzo zróżnicowany.
Jak wynika z sondażu platformy pogodowej Meteovista.pl przeprowadzonego na reprezentatywnej liczbie 700 Polaków, 38% z nich ma nadzieję na surową zimę z dużą ilością śniegu. Jednocześnie duża grupa osób (37%) w ogóle nie chce zimy. 17% liczy na łagodną zimę bez mrozów, a 3% Polaków zimą najbardziej obawia się deszczowej aury.

reklama

Reszta Europejczyków nie chce zimy

Większość Europejczyków (34%) w ogóle nie chce zimy. Szczególnie wrogo do ostrej zimy nastawieni są mieszkańcy Francji i Anglii. Jednocześnie duża część Europejczyków (31%) wyczekuje prawdziwej zimy z opadami śniegu. Oprócz Polaków również Niemcy i Belgowie liczą na białą zimę z dogodnymi warunkami do jazdy na nartach. W przypadku zimowej aury Europejczyków nie zadowalają półśrodki. A tylko 20% osób potrzebuje łagodnej zimy bez mrozów. Ankietę przeprowadzono na liczbie 110 tysięcy Europejczyków.

2014 najcieplejszym rokiem w historii?

Jedynie bardzo silne mrozy w grudniu mogą zmienić dotychczasowe prognozy dotyczące 2014 roku jako rekordowo ciepłego. Temperatury we wrześniu 2014 na całym świecie osiągnęły najwyższe wartości w porównaniu z poprzednimi latami. Średnia temperatura globalna we wrześniu 2014 wynosiła 15,74°C i była najwyższa dla tego miesiąca w historii pomiarów. Nie tylko wrzesień był wyjątkowo ciepły w tym roku. Również maj, czerwiec i sierpień przyczyniły się do dotychczasowego bicia rekordu.

Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów był rok 2010 ze średnią temperaturą globalną 14,55°C. Średnia temperatura w zeszłym wieku wynosiła 13,9°C. Jedynym rokiem z poprzedniego wieku zaliczanym do najcieplejszej dziesiątki jest rok 1998. Najzimniejszym rokiem w zeszłym stuleciu był rok 1911 ze średnią temperaturą na świecie 13,46°C. Okres od stycznia do września 2014 jest o 0,68°C cieplejszy niż zazwyczaj. Dlatego też szansa na pobicie rekordu ciepła w tym roku jest bardzo duża.

Źródło: Meteovista.pl