Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Nie mów do mnie misiu,WWF
Nie mów do mnie misiu,WWF
5 listopada 2014 in Styl Życia by redakcja

Niedźwiedzie w Polsce

Niedźwiedź jest największym z polskich drapieżników. Niedawno jedno ze zwierząt zaatakowało quad GOPR w Bieszczadach. W Polsce takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Zazwyczaj, gdy niedźwiedź poczuje się zaskoczony lub zagrożony nagłą obecnością człowieka. W trosce o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt WWF prowadzi akcję edukacyjną „Nie mów do mnie misiu”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Na początku XX wieku zasięg występowania niedźwiedzia w Polsce ograniczał się do Tatr. Dzięki poprawie warunków środowiskowych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niedźwiedzie można dzisiaj spotkać w różnych miejscach w polskiej części Karpat. W kraju żyje około 100 osobników. Ale rozwój turystyki i infrastruktury drogowej prowadzi do kurczenia się przestrzeni życiowej gatunku i pogarsza dostęp do naturalnego pokarmu. Coraz częstsza obecność człowieka w ostojach tego gatunku powoduje sytuacje konfliktowe na górskim szlaku.

WWF Polska prowadzi akcję akcję edukacyjną „Nie mów do mnie misiu”. W pocztówkowym poradniku „Oto niedźwiedź” informuje, jak postępować w krainie niedźwiedzia, by nie szkodzić tym zwierzętom i samemu uchronić się przed niebezpieczeństwem. Oto kilka podstawowych zasad:

  • Nie schodź ze szlaku.
  • Zachowaj ciszę.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy w lesie.
  • Jeśli znajdziesz w lesie metalowe szczęki, druciane albo stalowe linki – usuń je! (najprawdopodobniej pozostawili je kłusownicy).
  • Jeśli dostrzeżesz niedźwiedzia, pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do niego.
  • Jeśli podróżujesz samochodem, zwolnij i jedź ostrożnie tam, gdzie istnieje ryzyko kolizji z dzikim zwierzęciem.

Akcja „Nie mów do mnie misiu”  jest częścią projektu „Ochrona niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos w polskiej części Karpat” realizowanego przez organizację od 2012. Jej priorytetem jest edukacja oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa. WWF pomaga przetrwać niedźwiedziom żyjącym w Polsce i stara się zapobiegać sytuacjom konfliktowym w górach. Rozdaje pszczelarzom pastuchy elektryczne do ochrony górskich pasiek odwiedzanych przez poszukujące pożywienia niedźwiedzie i zachęca do korzystania z niedostępnych dla zwierząt pojemników na śmieci, które zapobiegają wyjadaniu odpadków. Przyszłość niedźwiedzi coraz bardziej zależy od zachowania człowieka. O tym, jak możesz pomóc w ochronie gatunku, tutaj.

źródło: WWF Polska


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI