1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Czym skutkuje stres w pracy?

123rf
123rf
Badania udowadniają, że stres związany z pracą wzmaga ryzyko zachorowania na nowotwór, zwłaszcza jelita grubego, płuc, piersi, prostaty.

Około 90 procent nowotworów ma swoje źródło w tym, że narażamy się na życie w szkodliwym dla nas otoczeniu, co skutkuje stłumieniem emocji. W taki środowisku utrudnione jest przeżywanie uczuć, gdyż nastawieni jesteśmy jedynie na przetrwanie. Na to zużywamy całość naszej życiowej energii. Nie ma już przestrzeni, żeby czuć, mieć kontakt ze sobą. To oznacza zdradę siebie, za którą płacimy chorobą, często poważną. Tym poważniejszą, im dłużej przebywamy w szkodliwym dla nas otoczeniu i tym, na ile jest ono toksyczne.

Naukowcy odkryli, że stres może powodować przewlekłe stany zapalne, które, jak wykazano, odgrywają istotną rolę w rozwoju raka. Dodatkowo zestresowani ludzie są bardziej skłonni do palenia papierosów, picia alkoholu i częściej są otyli. A są to ważne czynniki ryzyka zachorowania na raka. Do sięgania po używki skłania nas stres w pracy, podobnie jak jest przyczyną nadmiernego objadania się.

Badacze z Finnish Institute of Occupational Health i University College London przeanalizowali związek między stresem doświadczanym w pracy a ryzykiem nowotworu. Przez 12 lat przeprowadzili z udziałem 116 tys. osób w wieku 17 do 70 lat, z Finlandii, Francji, Holandii, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Zdaniem naukowców, psychologiczny stres w pracy ma swoją przyczynę w wysokich wymaganiach, dużej kontroli oraz braku poczucia wpływu na swoje położenie. Takie warunki powodują to, że próbujemy się „ratować” - żeby obniżyć wewnętrzne, emocjonalne napięcie palimy papierosy, „rozluźniamy się” alkoholem, próbujemy zadośćuczynić sobie jedzeniem słodyczy, co prowadzi do tego, że nas stan zdrowia się pogarsza. Koncentrujemy się jedynie na przeżyciu i nie czujemy groźnych symptomów, które zapowiadają chorobę. Nie jesteśmy świadomi bólu emocjonalnego, który w nas jest. Znajdujemy się w niebezpiecznej pętli – jak najszybciej chcemy obniżyć skutki stresu, wynoszonego w pracy, a udaje nam się to na chwilę i to jeszcze bardziej nas stresuje. Czujemy się bezradni. Przez ten czas tracimy kontakt z uczuciami, bo je tłumimy. Gdy uczucia nie są wysłuchiwane, „wołają” poprzez ciało, które choruje. Według naukowców rak to choroba stłumionych emocji najczęściej doświadczanych w pracy. źródło: British Medical Journal

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze