1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Efektywne zarządzanie emocjami - ćwiczenie

123rf.com
123rf.com
Emocje są w nas każdego dnia, towarzyszą nam niemal w każdej minucie życia. Są cenne, bo niosą wiadomości o naszych potrzebach, o nas samych. Zarówno smutek, gniew, lęk czy radość pomagają nam łączyć się ze sobą, z innymi i osiągać wielkie rzeczy. Jak nimi efektywnie zarządzać?

Najczęstsze strategie mężczyzn to granie w gry wideo i picie alkoholu. Kobiety z niewygodnymi emocjami „radzą” sobie na przykład zakupami lub jedzeniem ciasteczek. Działa, ale na krótką metę, prawda? Sposoby niezdrowe można zamienić na zdrowe i skuteczne. Badania dowodzą, że szczęśliwsi ludzie czują swoją sprawczość, jeśli chodzi o niwelowanie skutków stresu. Jak rozpoznawać emocje i efektywnie nimi zarządzać?

Czym są emocje?

Zależność między myślami o doznaniami fizycznymi. Na przykład lęk można czuć w żołądku lub gardle, złość w brzuchu, tam też może „mieścić się” radość, na emocje w różny sposób reaguje serce – ściśnięciem, szybszym biciem, nieregularnymi uderzeniami. Ćwiczenie

Wybierz jedną z podstawowych emocji - lęk, smutek albo gniew.

LĘK Zadaj sobie pytanie i odpowiedz na nie: Czego się boję? Np. Boję się, że mąż ode mnie odejdzie. Wyobraź to sobie w najczarniejszym scenariuszu. Potem poczuj emocje w ciele, np. w napiętych miśniach, szalejącym sercu.

SMUTEK Zadaj sobie pytanie i odpowiedz na nie: Co straciłam? Zwykle smutek dotyczy przeszłości. Może jesteś smutna, bo straciłaś poczucie bezpieczeństwa wraz z rozwodem rodziców. Gdzie czujesz tą emocję w ciele? Smutek często połączony jest ze zmęczeniem, zamknięciem serca, ściśnięciem gardła.

GNIEW Zadaj sobie pytanie i odpowiedz na nie: W jaki sposób zostałam zaatakowana? Może były mąż przekroczył twoje granice i ty jeszcze nie poradziłaś sobie z tym? Gdzie w ciele czujesz złość na niego?

Praktyczne radzenie sobie z emocjami

Po zidentyfikowaniu emocji i jej przesłania, należy podjąć działania. Czy możesz coś zrobić, żeby czuć się bardziej komfortowo w swoim związku? Jak należy popracować nad poczuciem bezpieczeństwa? W jaki sposób mogę obronić się przed agresywnymi mężczyznami? Jeśli pojawią się odpowiedzi na te pytania, do życia zaprosisz wydarzenia, dzięki którym sprawdzisz swoje nowe „ja”. Jeśli się boisz, potrzebujesz być bardziej odważna, może konfrontacyjna, chociażby w mówieniu o uczuciach. Jeśli się smucisz, potrzebujesz więcej radości i luzu. Pod gniewem kryje się często potrzeba ekspresji, jakiejś ostrej jakości, może nawet dzikości.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze