Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zarzadzanie projektami
123rf.com
25 kwietnia 2014 in Praca i Finanse by Joanna Olekszyk

Zarządzanie czasem w pracy

Zarówno właściwe nim zarządzanie, jak i tracenie poczucia jego upływu – liczą się w biznesie. Czy umiesz jedno i drugie?

CZY UMIESZ PLANOWAĆ?

Przeczytaj poniższe scenariusze i wybierz ten, który najdokładniej opisuje twoje podejście do czasu:

1. Rozpoczynasz pracę nad projektem wcześnie – najczęściej w pierwszym możliwym terminie – i rzadko spóźniasz się na spotkania. Terminy nie przysparzają ci zmartwień, ponieważ to ty wyznaczasz sobie czas na przystąpienie do pracy nad nimi i starasz się, by było to jak najszybciej.

2. Opóźniasz moment rozpoczęcia pracy nad projektem, często odczuwasz presję i niepokój wywołane zbliżaniem się deadline’u, i choć z reguły mieścisz się w wyznaczonym czasie, to lepiej byłoby mieć go trochę więcej. Czasem spóźniasz się kilka minut na spotkania, zdarza się, że wpadasz na nie z zadyszką i głową pełną zmartwień.

3. Często odnosisz wrażenie przytłoczenia, regularnie spóźniasz się z realizacją projektów lub odpowiedzią na telefony. Uważasz siebie za osobę, która odwleka działanie w czasie i najlepiej funkcjonuje pod presją.

4. Terminy często doprowadzają cię do szaleństwa, regularnie spóźniasz się więcej niż pół godziny. Starasz się zajmować kilkoma zadaniami jednocześnie, w wyniku czego tracisz z oczu obraz całości, a także priorytetowe projekty.

5. Nie masz świadomości upływu czasu, nie pozwalasz także, by ten czynnik rządził twoimi działaniami. Nigdy nie zastanawiasz się nad momentem rozpoczęcia prac, w wyniku czego terminy nierzadko cię zaskakują. Masz trudności z podjęciem decyzji o rezygnacji z działań, na które brak ci czasu.

WYNIKI:

  • Jeżeli najbliżej ci do odpowiedzi 1 oraz 2 – całkiem dobrze zarządzasz swoim czasem. Jeśli jednak żyjesz w ciągłym pośpiechu, a zbliżające się terminy przyprawiają cię o niepokój, przyda ci się zapoznanie z kilkoma technikami zarządzania czasem, np. eliminacją mniej ważnych zadań.
  • Jeżeli najbliżej ci do odpowiedzi 3 oraz 4 – radzisz sobie raz lepiej, raz gorzej. Możesz wiele zyskać dzięki spojrzeniu na czas z nowej perspektywy i przyswojeniu sobie umiejętności skupiania się na najważniejszych zadaniach.
  • Jeżeli najbliżej ci do odpowiedzi 5 – zupełnie nie radzisz sobie z planowaniem czasu. Możesz patrzeć sceptycznie na wszelkie treningi zarządzania i planowania, ale zobaczysz, że pomogą one nie tylko tobie, ale i twojemu otoczeniu. Dzięki nim nauczysz się np., jak planować wyjście z domu, by być zawsze na czas.

FLOW TO JEST TO!

„Dzieci należą do naturalnych przeciwników społeczeństwa przyspieszenia. Zamiast ulegać presji zegara, podążają za swoimi naturalnymi potrzebami we własnym rytmie. Dlatego są często w świecie dorosłych odbierane jako przeszkadzające i irytujące” – pisze Ulrich Schnabel, redaktor naukowy tygodnika „Die Zeit”. I co? Dzieci mają rację! Bo podczas takiej spontanicznej, nieskrępowanej zabawy, odczuwają flow, czyli płynięcie – pojęcie to spopularyzował węgierski psycholog Mihaly Csikszentmihalyi. To stan, w którym zanurzamy się całkowicie w naszym działaniu, przeżywając jednocześnie lekkość bytu, co pozwala nam zapomnieć o wszystkim innym. Szczęśliwi, którzy mogą doświadczyć flow podczas pracy, bo mają pewność, że to, co robią zawodowo, jest strzałem w dziesiątkę.

Jak rozpoznać flow? Jesteś tak zaprzątnięta i upojona tym, co robisz, że nie czujesz upływu czasu, zmęczenia czy głodu, a świat zewnętrzny przez tę chwilę dla ciebie nie istnieje. Jak zauważa Ulrich Schnabel, o flow łatwiej wtedy, gdy czujemy się panami własnego czasu, gdy możemy całkowicie skoncentrować się na wykonywanej czynności, a to, co robimy, posiada wartość samą w sobie.

Źródła: Neil Fiore, „Nawyk samodyscypliny w pracy”, Helion/Sensus 2014 oraz Ulrich Schnabel, „Sztuka leniuchowania. O szczęściu nicnierobienia”, Muza 2014.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI