Zawodowe postanowienia na nowy rok

123rf.com

Koniec roku to dla większości z nas moment refleksji, także nad pracą. Aby nowy rok przyniósł sukcesy zawodowe, trzeba nie tylko wyznaczyć realne cele, ale przede wszystkim konsekwentnie je realizować. Co pomoże w rozwoju kariery?

reklama

  • Zamiast skupiać się na słabych stronach, lepiej włożyć wysiłki w rozwój najmocniejszych kompetencji. Własne umiejętności można szlifować tak, by stać się ekspertem w swojej dziedzinie. – Warto przy tym skorzystać z porad trenera lub coacha, którzy pomogą nie tylko dostrzec własne atuty, ale też wskażą najlepsze metody ich rozwijania – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
  • Realizacja postanowienia jest możliwa tylko przy odpowiedniej motywacji. Dobrym sposobem jest uzmysłowienie sobie korzyści, jakie wynikną ze zrealizowania celu. W procesie motywowania ważne są także niewielkie nagrody, „przyznawane” za osiągnięcie kolejnego etapu. Pod warunkiem, że nagroda zachowa swój wyjątkowy charakter i nie stanie się rutyną!
  • Osiągniecie celu wymaga odpowiedniego planowania czasu, a ten jest niemożliwy bez ustalenia priorytetów. Do organizowania codziennej pracy warto wykorzystywać takie narzędzia jak kalendarz w poczcie e-mail, przypomnienia w smartfonie czy tradycyjne notatki. Nie wymagają one dużo wysiłku, a skutecznie systematyzują pracę.
  • Zawsze warto zainwestować w rozwój osobisty. Może to być nadrobienie zaległości w lekturze prasy branżowej, kurs języka czy studia podyplomowe. Możliwości jest wiele!
  • Trudno przecenić zalety networkingu – wymiana doświadczeń, pomoc w rozwoju kariery czy promocja osobistej marki to tylko niektóre korzyści. W życiu biznesowym, nie wystarczy „być tylko obecnym”, ale trzeba w nim aktywnie uczestniczyć. Jeśli naprawdę zależy ci na karierze, systematycznie bierz udział w spotkaniach czy konferencjach networkingowych.
  • Nie zapominaj o znaczeniu relaksu. Regeneracja sił pozwala lepiej pracować, a odpoczynek od pracy nie tylko dodaje energii, lecz ułatwia nabranie dystansu i obiektywne spojrzenie na wiele spraw. W efekcie – pomaga podejmować decyzje i mierzyć się z nowymi wyzwaniami.
  • Myślenie wielozadaniowe wcale nie gwarantuje sukcesu. Niezależnie, czy ma to być podniesienie kwalifikacji, rozwój osobisty, awans, podwyżka czy nawet zmiana pracy, kluczowe jest skoncentrowanie się na jednym celu i konsekwentne dążenie do jego realizacji. – Nie daj się zwieść wizji, że im więcej podejmiesz inicjatyw w tym samym czasie, tym więcej osiągniesz. Takim działaniem nie tylko skuteczne się rozproszysz, ale także szybciej wypalisz – podkreśla Małgorzata Majewska.