1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Polacy nie lubią swojej pracy – aż 45 proc. z nich chce ją zmienić. Powód nietrudno odgadnąć

Polacy nie lubią swojej pracy – aż 45 proc. z nich chce ją zmienić. Powód nietrudno odgadnąć

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Firmy w Polsce mają problem. 36 proc. z nich wskazuje na wysoki poziom rotacji wśród pracowników, choć zdecydowana większość przedsiębiorstw (78 proc.) chce utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia. Ludzie odchodzą przede wszystkim z powodu chęci zwiększenia zarobków. Niestety, odejście z pracy to wciąż dla wielu osób jedyny sposób na poprawę sytuacji finansowej.

Badanie „Barometr rynku pracy” przeprowadzone przez Gi Group Holding pokazuje, że oczekiwania polskich pracowników i zatrudniających ich firm od dawna nie były od siebie tak dalekie. Podczas gdy przedsiębiorstwa chcą utrzymać liczebność swoich kadr na takim samym poziomie, a nawet zatrudniać nowe osoby (tak zadeklarowało 20 proc.), wśród pracowników narastają frustracja i zniechęcenie. Rekordowe 44,9 proc. z nich (wskaźnik najwyższy od 2018 roku) przyznaje, że myśli o zmianie miejsca pracy. Jakie powody za tym stoją?

Polacy chcą zarabiać więcej

Choć inflacja w Polsce w ostatnim miesiącu spadła do celu zakładanego przez NBP i w marcu wyniosła 1,9 proc., Polacy mocno odczuli skumulowany wzrost cen z ostatnich 4 lat. Siła nabywcza pieniądza spadła, więc pracownicy ruszyli po podwyżki. Firmy jednak nie tak łatwo uginają się pod presją finansową zatrudnionych.

Tylko 22,5 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało gotowość podniesienia wynagrodzenia, aby zatrzymać przy sobie pracowników. To spadek względem zeszłego roku o 2 punkty procentowe. Jednocześnie aż 48,4 proc. pracodawców przyznało, że oczekiwania finansowe kandydatów są dla nich zbyt wygórowane i dlatego mają problem z pozyskaniem nowych osób. Dodajmy, że w edycji badania z 2023 roku takie zdanie wyraziło tylko 25,3 proc. firm.

Po drugiej stronie są polscy pracownicy i ich oczekiwania. 47 proc. badanych z tej grupy twierdzi, że rozważa zmianę zatrudnienia ze względu na zbyt niską pensję. 32 proc. nie widzi perspektyw na awans, a 29 proc. pragnie większych możliwości rozwoju.

Efekt? 36,2 proc. firm potwierdza, że przez ostatni rok miało duży problem z odchodzeniem pracowników. Niektóre z nich, by zapobiec niepokojącemu trendowi, wdrażają różne rozwiązania motywacyjne. Prawie 14 proc. wprowadziło benefity pracownicze, a 12,2 proc. nagrody premiowe. To jednak wciąż za mało, by usatysfakcjonować wielu zatrudnionych.

Słabo wynagradzani i wypaleni

Dużym problemem wśród polskich pracowników jest też wypalenie zawodowe. Szacuje się, że dotyka ono nawet 35 proc. badanych. W ostatnich latach obserwuje się również zwiększone zjawisko brania L4 od psychiatry. Może to sugerować, że nie tylko warunki finansowe odgrywają dużą rolę w myśleniu o zmianie zatrudnienia. Coraz więcej Polaków sprzeciwia się toksycznemu modelowi pracy, który zakłada wyrabianie nadgodzin kosztem życia prywatnego. Wśród kobiet popularność zyskują zjawiska takie jak lazy girl job i fake email job, czyli szukanie pracy, która nie jest stresująca i pozwala na zachowanie work life balance. To element szerszego trendu wśród przemęczonych i wypalonych zawodowo pracowników, którzy chcą mieć więcej czasu dla siebie i realizować się poza pracą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze