Brak motywacji? – sprawdź jak działa coaching

coaching
123rf.com

Widzisz, że Twój zapał do pracy zanika. Tematy rozmów koncentrują się na wszystkim, tylko nie na bieżących projektach… Masz problemy z mobilizowaniem się do „pracy na najwyższych obrotach”, szukasz wymówek, żeby nie zająć się pracą… ?
Czasami jakiś projekt porywa nas i wtedy przestajemy odczuwać zmęczenie, a każdy kłopot wydaje się łatwy do rozwiązania. Wtedy cieszenie się pracą jest oczywistością i nawet nie zastanawiamy się nad naszą motywacją.

Kiedy nie ma motywacji, jest…

Zapał do pracy nie jest to stan dany na zawsze i kiedy przychodzi pierwszy moment, kiedy praca przestaje sprawiać satysfakcję trudno zrozumieć co się z nami dzieje. Wtedy pieniądze czy możliwości awansu na chwilę poprawiają samopoczucie, ale nie jest tak, że mogą rzeczywiście zmienić sytuację. Objawami, po których można poznać, że to długotrwały stan, a nie chwilowe obniżenie nastroju to:

  • poczucie marnowania czasu w pracy
  • brak jasnego celu wykonywanych obowiązków
  • praca stała się przymusem a nie wyborem
  • nagłe przekonanie o utracie kompetencji i talentu
  • mogą pojawić się objawy takie jak: bezsenność, ból głowy, zaburzenia apetytu

Przyczyną spadku motywacji może być długotrwały stres w pracy, brak kontroli nad rezulatami pracy (“to nie ma znaczenia co napiszę w tym raporcie, szef i tak zrobi jak mu będzie wygodnie”), rutyna (“znowu muszę pisać tę opinię”) lub przeciążenie obowiązkami (“nie ma możliwości, żebym zdążył z tym wszystkim na czas”).

Motywowanie siebie

Co z tym wspólnego ma coaching? Co obca mi osoba może powiedzieć o mojej motywacji? Rozmowa z coachem to narzędzie do analizy. Skoro kiedyś miałeś motywację, a teraz jej nie masz, to znaczy, że stan zapału do pracy jest dla Ciebie osiągalny. Coaching daje możliwość, żeby przez godzinę, krok po kroku sprawdzić co się stało po drodze i jak do tego wrócić.