Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

materiały prasowe
materiały prasowe
18 lutego 2015 in SENSporadnik by aleksandra-strojwas

Filmoterapia: „Samba”

Każdemu zdarzają się momenty wypalenia, zniechęcenia, utraty chęci do działania. Co zrobić, by przełamać taki kryzys? Jak odbudować wiarę w sens istnienia? Film „SAMBA” komentuje IZABELA WOŻYŃSKA-WIĘCH, psycholog z Poradni Centrum-Ja.

Alice po wielu latach pracy w korporacji przechodzi załamanie nerwowe, tzw. burnout. Jest na etapie przewartościowywania swojego życia i próby poskładania się na nowo, odnalezienia własnego miejsca.

– Alice straciła równowagę psychiczną – komentuje Izabela Wożyńska-Więch, psycholog z Poradni Centrum-Ja. – Stała się impulsywna, nadpobudliwa w pracy, zaczęła mieć problemy ze snem, zgubiła sens życia, przestała odczuwać pozytywne emocje, wpadła w depresję.

Po hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym jest w trakcie terapii farmakologicznej i psychologicznej. Element tego procesu stanowi podjęcie pracy wolontariuszki w ośrodku dla uchodźców. Praca na rzecz osób w trudnym położeniu życiowym daje jej szansę na rozbudzenie empatii, pomaga spojrzeć na swoje sprawy z innej perspektywy, zaangażować się w relacje z ludźmi, dopuścić do głosu własne potrzeby.

Siła wzajemności

Spotkanie Alice i Samby okazuje się przełomowe dla nich obojga. Choć na pozór to ona ma lepszą pozycję, zarówno społeczno-kulturową, jak i zawodową – ma wykształcenie, przez lata pracowała na wysokim stanowisku, to jednak dopiero zetknięcie z czarnoskórym uchodźcą z Senegalu pomaga jej skonfrontować się z własnymi lękami i stanąć ponownie na nogi. Rozmowy z Sambą mają dla niej moc terapeutyczną. Mężczyzna pomaga jej zrzucić skorupę, za pomocą której oddzieliła się od świata. Samba i Alice oddziałują na siebie nawzajem.

– Spotkanie z Sambą przenosi kobietę w świat autentycznych i bardzo osobistych emocji – stwierdza Izabela Wożyńska-Więch. – Jego zainteresowanie budzi ją do życia, sprawia, że zaczyna o nim myśleć, powoli zbliżać się i otwierać, pokazywać prawdziwe emocje. W tym samym czasie mężczyzna również angażuje się emocjonalnie, a rozwijające się uczucie do Alice pomaga mu trzymać się świata, który brutalnie chce się go pozbyć, odmawia mu prawa do poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, a także sprawia, że musi ciągle uciekać. Oboje spotykają się w momencie walki o przetrwanie i poszukiwania swojego miejsca w życiu: Alice w aspekcie psychicznym, a Samba – bytowym.

Na zakręcie

Samba, pomimo że znajduje się niejako na marginesie społeczeństwa – jako uchodźca jest obywatelem trzeciej kategorii, ma problemy z pracą, a wskutek biurokratycznej pomyłki grozi mu deportacja – zachowuje hart ducha, nie poddaje się przeciwnościom losu.

– Groźba deportacji sprawia, że Samba musi ciągle ukrywać się pod fałszywą tożsamością, aby móc znaleźć źródło utrzymania – zauważa Izabela Wożyńska-Więch. – W związku z sytuacją ciągłego zagrożenia obawia się, że w ogóle straci poczucie tego, kim jest naprawdę. Uczucie do Alice i zaangażowanie z jej strony daje mu oparcie psychiczne.

Najważniejszą lekcją, jaką daje historia Samby i Alice, jest uświadomienie sobie, że każdy w życiu narażony jest na kryzys i walkę, choć mogą one mieć różny przebieg i dotyczyć rozmaitych obszarów życia. Takie zakręty życiowe zdarzają się nam niezależnie od pochodzenia i pozycji społecznej, a różnorodność ludzkich zasobów i niedostatku sprawia, że osoby w zupełnie innych sytuacjach życiowych mogą być dla siebie prawdziwie pomocne. Film przypomina też o tym, że otwartość na drugiego człowieka, na szczere uczucia pomaga w przetrwaniu trudnych chwil.

TYTUŁ: „SAMBA”
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Olivier Nakache, Eric Toledano
WYSTĘPUJĄ: Omar Sy, Charlotte Gainsbourg, Tahar Rahim
PRODUKCJA: Francja
PREMIERA: 20 lutego


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI