Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
28 lipca 2016 in Styl Życia by redakcja

W bałtyckich kąpieliskach w Trójmieście zakwitły sinice

Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi sinic, które mogą zabijać ryby, ptaki i ssaki. Wydzielają też toksyny, szkodząc ludziom. Zakwit sinic sprawia, że woda w Bałtyku ma bardzo nieprzyjemny zapach, staje się mętna, najczęściej zabarwiona na zielono. W miejscach zamkniętych przez sanepid - głównie w nadmorskich kąpieliskach nie powinno się wchodzić do wody.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Gdy temperatura wody w morzu przekracza 15 stopni Celsjusza dochodzi do gwałtownego przyśpieszenia rozwoju sinic, wyczerpując przy tym zapasy tlenu – tłumaczy Anna Sosnowska z WWF Polska. – Wówczas w rozkładzie biorą udział bakterie beztlenowe tworząc siarkowodór. Ten silnie toksycznym związek, występując w wysokim stężeniu, przemieszcza się ku powierzchni wody i prowadzi do obumierania organizmów tlenowych. Toksyczne sinice mogą wywoływać podrażnienia skóry, problemy gastryczne, wymioty, a nawet gorączkę. Na jego działanie szczególnie narażone są dzieci, które bardzo często połykają wodę podczas kąpieli w morzu.

Na bałtyckich plażach po raz kolejny pojawiły się czerwone flagi. Z powodu zakwitu sinic sanepid czasowo zamknął następujące kąpieliska: Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Orłowo, Gdynia Redłowo, Sopot Kamienny Potok Koliba, Sopot Łazienki Południowe, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Brzeźno Molo, Gdańsk Brzeźno Dom Zdrojowy, Gdańsk Stogi. Taki sam problem odnotowano również w Suwałkach oraz Olszynie.

Zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym, jednak skala tego zjawiska w wodach Bałtyku z roku na rok jest coraz większa. Eutrofizacja (zakwit glonów i sinic) jest powodowana przez nagromadzenie się dużej ilości związków azotu i fosforu w wodzie. Komisja Helsińska uznaje to zjawisko za  główne zagrożenie dla Morza Bałtyckiego, w którym już obecnie można znaleźć wymarłe obszary zwane „pustyniami tlenowymi”.

Od lat dużym problemem środowiskowym w Bałtyku są źle oczyszczone ścieki oraz te bezpośrednio spuszczane do morza przez duże statki wycieczkowe. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) ustanowiła Bałtyk obszarem specjalnym w zakresie zrzutów ścieków ze statków pasażerskich. Skutkuje to zakazem wylewania ścieków do naszego morza od 2019 roku dla nowych statków oraz od 2021 roku dla statków już istniejących. Szacuje się jednak, że aż 80% związków azotu i fosforu spływa do Bałtyku z lądu. Natomiast pozostałe 20% trafia do wody z powietrza, gdzie pojawia się w rezultacie spalania paliw kopalnych.

Źródło inf.: mat. pras. organizacji ekologicznej WWF Polska


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI