Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Quick-Step Floor Designers
Quick-Step Floor Designers
3 maja 2016 in Styl Życia by redakcja

Wnętrza w stylu Memphis. Powrót do lat 80.

W latach 80. w designie królowały abstrakcyjne wzory, geometryczne motywy, połączenia stylów i szalona kolorystyka. Postmodernistyczny styl Memphis zawładnął estetyką przez niemal dekadę. Dziś powraca do wnętrz w nowej postaci.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Początki stylu Memphis sięgają 1980 roku. W mieszkaniu włoskiego architekta i designera Ettore Sottsassa w Mediolanie doszło do powołania grupy projektowej. Jej nazwę̨ zaczerpnięto ze słów piosenki Boba Dylana „with the Memphis blues again” powtarzanej nieustannie przez zacięty odtwarzacz. Projektanci odrzucili zasady „dobrego klasycznego designu” i „dobrego smaku”, zastępując je nietypowymi połączeniami materiałów i stylów od Bauhausu, po Art Deco i Pop Art, jaskrawą kolorystykę i kontrastowe zestawienia.

Memphis to bez wątpienia jeden z najbardziej wyrazistych nurtów w historii projektowania. Wpłynął nie tylko na wzornictwo, ale również̇ na architekturę̨ i modę̨, które przeszły znacząca przemianę̨. Elementy stylu do dziś obecne są w modzie. Na wybiegach wciąż pojawiają się̨ wzory i dodatki o fantazyjnych kształtach i żywych kolorach; czarne i białe linie; zawijasy i kwadraty; prostokąty; okręgi i stożki. Poczucie humoru sprzed ponad 30 lat pasuje do dzisiejszych przepełnionych chaosem czasów, ale należy pamiętać. że ten styl wymaga umiaru, ponieważ łatwo przekroczyć́ granicę dobrego smaku.

Jeśli chcesz wykorzystać́ styl Memphis w swoim domu, rozpocznij od skromnej struktury wyjściowej. Kluczowy okaże się wybór odpowiedniej podłogi, gdyż stanowi ona mocny fundament dla tak żywiołowego stylu. Najlepsza okaże się podłoga z białego lub szarego drewna albo kamienna czy nawet betonowa. Połączenie solidnej podstawy z jaskrawymi dodatkami, kolorowymi akcentami ściennymi i materiałami takimi jak białe drewno, ceramika i marmur o różnych kształtach i rozmiarach, jest niezwykle proste. Współcześnie projektowane w stylu Memphis meble nabrały ogłady, minimalistycznego wykończenia, a kolorowy są bardziej poskromione. Geometryczne kształty i wesołe graficzne elementy są nadal bardzo obecne, ale występują̨ częściej w połączeniu z bardziej zachowawczymi naturalnymi odcieniami i materiałami. Dzisiejsze projekty wnętrz są spokojniejsze od tych z lat 80., ale nadal nie biją nudą!


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI