1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wnętrza
  4. >
  5. Styl loftowy – czym się charakteryzuje? Jak urządzić wnętrze w tym stylu?

Styl loftowy – czym się charakteryzuje? Jak urządzić wnętrze w tym stylu?

Styl loftowy (Fot. Vostok/Getty Images)
Styl loftowy (Fot. Vostok/Getty Images)
Duże jasne powierzchnie, wielkie okna oraz wysokie sufity dające niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne – styl loftowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób pragnących mieszkać równocześnie komfortowo, nowocześnie i oryginalnie. Czym charakteryzuje się ten bardzo modny trend? Czy z surowego wnętrza po fabryce można zrobić przytulne mieszkanie?

Styl loftowy – co to takiego?

W ostatnich dziesięcioleciach coraz więcej osób aranżujących swoje mieszkanie stawia na styl loft. Co to znaczy? Czy każdą przestrzeń można urządzić w tym charakterystycznym nurcie? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, najpierw warto zapoznać się z historią oraz przyczyną powstawania takich nietypowych mieszkań.

Pierwsze lofty zaczęły powstawać w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w wyniku recesji zamykano wiele fabryk i obiektów przemysłowych. Stojące bezużytecznie ogromne puste przestrzenie można było kupić po atrakcyjnych cenach i zagospodarować według własnego gustu. Ten trend dał początek stylowi industrialnemu, który charakteryzował się surowym wykończeniem połączonym z minimalistycznym wyposażeniem wnętrza, na jakie mogli sobie pozwolić ludzie, którzy kupowali porzucone obiekty. Jeżeli chodzi o łączenie kolorów – czerń i biel oraz odcienie szarości zdecydowanie dominowały w aranżacji pomieszczeń loftowych.

Szybko okazało się, że przestrzenne wnętrza z wysokimi oknami doskonale nadają się na rozwijanie własnych zainteresowań lub prowadzenie niewielkich biznesów, dlatego często kupowane były od miast przez artystów (malarze, fotografowie). Do Polski moda na lofty dotarła całkiem niedawno, a pierwsze mieszkania tego typu można było nabyć w łódzkim budynku, który w XIX wieku był fabryką włókienniczą Karola Scheiblera. Moda na apartamenty, w których rządzi minimalizm, błyskawicznie zyskała takie uznanie, że atrakcyjne lofty można było kupić m.in. w Warszawie, Poznaniu, Żyrardowie, Bytomiu czy Zielonej Górze.

Co to jest styl loftowy?

Wnętrza typowo industrialne są surowe, pozbawione zbędnych dodatków i utrzymane w kilku neutralnych barwach, do których z reguły należą odcienie szarości, beże, biel oraz czerń. Do najczęściej stosowanych materiałów możemy zaliczyć szkło, metal, beton, kamień i gołe cegły. Aby do pofabrycznych pomieszczeń wprowadzić nieco przytulności oraz cieplejszej atmosfery, utworzono właśnie styl loftowy, będący łagodniejszą formą trendu industrialnego.

Dość eklektyczny charakter stylu pozwala na aranżowanie wnętrza zgodnie z własnym gustem i potrzebami i stworzenie w ten sposób mieszkania z charakterem, czyli jedynego w swoim rodzaju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć zimną stal z drewnem o intensywnym odcieniu albo zwyczajne szyby w jednym z okien zastąpić witrażem rzucającym do środka ciepłe, wielobarwne refleksy. Czym jeszcze charakteryzuje się styl mieszkania loft? Do głównych cech popularnego trendu zalicza się:

  • Otwarte przestrzenie odgradzane przesuwnymi drzwiami, szkłem lub ażurowymi przepierzeniami. Styl loftowy wiąże się z przestronnymi wnętrzami o wysokich sufitach, co daje możliwość tworzenia dodatkowych pomieszczeń na antresolach.

  • Duże, wysokie okna wpuszczające do wnętrza mnóstwo naturalnego światła. Niektóre aranżacje uwzględniają użycie klasycznych lub poziomych rolet, ewentualnie gładkich firan, zapewniających nieco więcej prywatności.

  • Widoczne elementy konstrukcyjne oraz instalacje – cechą charakterystyczną stylu loftowego są nie tylko surowe ściany i podłogi niepokrywane tynkami czy farbą, ale także kable czy rury biegnące wzdłuż narożników albo pod sufitem. Z tego powodu elementy instalacji centralnego ogrzewania czy oświetlenia prowadzone są w pasujących do stylu przewodach, np. miedzi czy stali cynkowanej.

  • Antresole – wysokie sufity dają jeszcze większe możliwości aranżacyjne, w tym tworzenie nowych przestrzeni przeznaczonych na biuro, sypialnię bądź czytelnię. Prowadzące na półpiętro schody najczęściej są wykonane z metali, co doskonale podkreśla industrialny charakter loftów.

  • Odpowiednio dobrane materiały – choć styl loftowy cechuje się użyciem betonu, metalu, szkła i cegieł, nic nie stoi na przeszkodzie, by chłodny trend przełamać poprzez zastosowanie gresu szkliwionego, drewna o ciepłych barwach lub ogrodów wertykalnych, stwarzających bardziej przytulną atmosferę.

Styl mieszkania loft – dodatki nadające wnętrzu charakteru

Aby utrzymać styl loftowy mieszkania i równocześnie sprawić, by wnętrze było bardziej przytulne oraz funkcjonalne w codziennym użytkowaniu, można zastosować szereg akcesoriów w intensywnych kolorach lub z deseniem, podkreślając w ten sposób bardziej swojski, choć indywidualny klimat. Do dodatków, które dobrze wpasowują się w design loftu, należą:

  • Drewniane meble o masywnej budowie i jasnych, ciepłych barwach. Stoły, krzesła, regały, łóżka czy blaty kuchenne z drewna świetnie się komponują z chłodnym betonem lub nieotynkowaną ścianą z cegieł.

  • Wygodne kanapy w salonie, siedziska czy krzesła obite przyjemnymi w dotyku materiałami w wyrazistych kolorach nie tylko nadadzą wnętrzu cieplejszej nuty, ale równocześnie będą przyciągającymi wzrok akcentami wśród typowych dla stylu loftowego szarości.

  • Nowoczesne obrazy lub fotografie o wybranej tematyce będą doskonałym dopełnieniem industrialnej aranżacji. Jeśli szukasz więcej porad w tym zakresie, przeczytaj koniecznie nasz wpis o tym, jak wieszać obrazy nad stołem.

  • Ciepłe oświetlenie – za pomocą odpowiedniego oświetlenia przestrzeń loftu może nabrać wyjątkowego charakteru. W tej roli dobrze sprawdzają się lampy z dużymi kloszami i żarówkami, rzucające ciepłe, rozproszone światło.

  • Dywany – grube, kolorowe lub jednobarwne dywany umieszczone przy łóżku bądź w strefie wypoczynkowej ocieplą optycznie surowe wnętrze.

  • Industrialne akcenty – charakter mieszkania można podkreślić poprzez rozmieszczenie elementów rodem z fabryki, jak fragmenty starych maszyn, lampy ze stalowym kloszem czy metalowe regały na książki.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze