Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. Wojtek Olszanka
fot. Wojtek Olszanka
20 sierpnia 2015 in sens by Paulina Młynarska

Debata: Kryzys męskości – mit czy fakt?

Zagubieni, wykastrowani przez kobiety czy może unikający odpowiedzialności i tęskniący za dawnym podziałem ról? Jacy są współcześni mężczyźni, jakie są ich partnerki i jaka będzie przyszłość ich związków, debatują PAULINA MŁYNARSKA, KATARZYNA BONDA, PRZEMEK KOSSAKOWSKI i TOMASZ SREBNICKI.

fot. Wojtek Olszanka

Profesor Zimbardo w książce „Gdzie ci mężczyźni” ogłosił, że nadchodzą czasy straszliwego pokolenia mężczyzn, którzy nie wiedzą już, co to męskość, stają się zależni, dziecinni i pozbawieni inicjatywy. Potwierdzają to kobiety. Trudno znaleźć im partnerów, którzy spełnialiby ich oczekiwania.

Przemek Kossakowski: A jakie są te oczekiwania?

Duże. Kobiety są coraz bardziej samodzielne, pracują i już nie potrzebują faceta, żeby przetrwać. Chcą mieć fajnego partnera, który jest jednocześnie kumplem, oparciem, a przy tym można na nim polegać.

Katarzyna Bonda: I tym samym kastrują tych facetów i nie dają im przestrzeni do tego, żeby mogli się wykazać! Same kręcimy sobie bicz. Im bardziej niezależna kobieta, tym silniejszego faceta potrzebuje, ale mężczyzna musi mieć możliwości, żeby okazać tę swoją stereotypową męskość. Czy on się wykaże, hodując dzieci? Czy on się wtedy poczuje facetem?

P.K.: Czy ona wtedy będzie go postrzegała jako faceta?

K.B.: Dokładnie. Wydaje mi się, że kobiety same się pozbawiają męskiego oparcia.

Kobiety sobie to robią? A może mężczyźni im to robią?

P.K.: Kobiety wymagają, żeby facet spełniał wszelkiego rodzaju standardy stereotypowej męskości, a z drugiej strony dzięki emancypacji – tak to nazwijmy na użytek tej rozmowy – mówią: „zaraz, zaraz…”.

K.B.: „…ja mam swoje pieniądze, ja mam swoje mieszkanie…”.

Wiecej w Sensie 09/2015. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI