Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

18 sierpnia 2016 in sens by Paulina Młynarska

Debata: Zostać czy wyjechać?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej młodych Polaków. Wspólna (jeszcze) Europa kusi lepszą płacą i obietnicą spełnienia marzeń, ale życie za granicą nie jest lekkim chlebem. Doskwiera tęsknota, poczucie bycia gorszym i wspomnienie smaku chleba właśnie. Paulina Młynarska pyta RENATĘ KIM, CLEO i AGATĘ CZARNACKĄ o ich doświadczenia emigracyjne.
fot. Łukasz Sokół

fot. Łukasz Sokół

Czy macie na swoim koncie jakieś próby emigracyjne, doświadczenia, marzenia albo fantazje?

Cleo: Ja miałam krótką historię emigracyjną. Wiązało się to z pracą dorobkową, że tak powiem. Studiowałam architekturę krajobrazu, a że miałam trzy miesiące wolnego, więc na trochę „wyemigrowałam” i pracowałam jako kelnerka w Szkocji.

Ile miałaś wtedy lat?

Cleo: Dwadzieścia trzy. To była dla mnie szkoła życia. Coś nowego, ale nie ukrywam, że czułam się tam samotnie. Mimo że wyjechałam razem z moim ówczesnym chłopakiem, nie czułam się tam dobrze.

W czym ta samotność się objawiała?

Cleo: Źle znosiłam oddalenie od rodziny, od najbliższych i znajomych, miałam poczucie, że robię to, bo muszę – a nie dlatego, że chcę. Nie wiązało się to z żadnym rozwojem, czyli poczuciem, że robię coś dla siebie. Chodziło wyłącznie o zarobek.

Czułaś się tam kimś gorszym, obcym?

Cleo: Pracowałam na terenie hotelu. Przewijała się tam masa ludzi z różnych krajów, którzy różnie reagowali na to, że jestem Polką. Na przykład Amerykanie traktowali mnie jak kogoś biednego. Czułam, że mnie zagłaskiwali, jakbym potrzebowała pomocy. Przyznam, że trochę mnie to krępowało.

Wiecej w Sensie 09/2016. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI