Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

23 lutego 2017 in sens by Joanna Olekszyk

Efekt księżnej Kate

Kto by pomyślał, że w XXI wieku to brytyjska monarchia będzie wyznaczała trendy. A wszystko dzięki Kate Middleton, obecnie księżnej Cambridge, żonie księcia Williama i prawdopodobnie przyszłej królowej. Ale nie będzie to opowieść o tym, jak z Kopciuszka zamienić się w księżniczkę. Raczej o tym, jak będąc księżną, pozostać zwyczajną dziewczyną. I sprawić, by świat cię pokochał.

fot. Getty Images / Gallo Images

Czy jest w trzeciej ciąży? Pałac Buckingham nie potwierdza. Czy czapka, którą miała na sobie w święta, była naprawdę z naturalnego futra małej alpaki? Projektantka marki zaprzecza, tłumacząc, że „tworzy galanterię wyłącznie z futer zwierząt, które umierają naturalnie z powodu mroźnego klimatu w Andach”. Czy to prawda, że nie zaproszono jej na tegoroczne rozdanie nagród BAFTA z obawy, że swoją obecnością przyćmi znane aktorki? Organizatorzy dementują: „Będziemy zaszczyceni, mogąc gościć książęcą parę” (ostatecznie para książęca przybyła i wzbudziła sensację, choć suknię Kate określono jako ładną, ale nudną). Nie ma dnia, żeby internauci nie komentowali życia księżnej Kate. Najchętniej „klikane” są zdjęcia, zwłaszcza te, na których jest z dziećmi – małą Charlotte i pierworodnym George’em, ulubieńcem Brytyjczyków. No i te, na których pojawia się w najnowszych stylizacjach. Na stronie www.whatkatewore.com można śledzić, co danego dnia miała na sobie księżna, czy to strój od projektanta (jeśli tak, to gdzie można kupić coś podobnego), czy może z popularnej sieciówki  (wtedy serwery marki zawieszają się z powodu zbyt dużej liczby wejść). – Wciąż szukamy nowych ikon mody – tłumaczy Alexandra Shulman, redaktor naczelna brytyjskiego „Vogue’a”. – Kiedy pojawia się urodziwa, młoda osoba, w dodatku zajmująca tak wysoką pozycję społeczną, wszyscy uważają, że trzeba ją naśladować.

Jak podaje Marcia Moody, dziennikarka i autorka jednej z biografii księżnej Kate, wiele firm odzieżowych na Wyspach odnotowywało wcześniej spadki sprzedaży, ale pół roku po tzw. królewskim ślubie i podróży książęcej pary do Kanady, marki najchętniej noszone przez księżną odnotowały nawet 10-procentowy zysk. Wszyscy chcą wyglądać tak jak Kate, a ponieważ jej styl jest stonowany i prosty, a do tego księżna nie waha się sięgać też po odzież z tzw. niższej półki – każdy może się przynajmniej o to postarać. Zjawisko to doczekało się nawet fachowej nazwy: „efekt Kate”

Wiecej w Sensie 03/2017. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


Rajskie ptaki w Twoim ogrodzie

Wiosna i lato to czas wyjątkowych spotkań na świeżym powietrzu. Garden party czy weekendowe przyjęcia z bliskimi na tarasie mają swój niepowtarzalny i bezpretensjonalny urok. ...

Wywiad SENSu: Joanna Brodzik

Na prośby widzów wróciła właśnie na plan szóstego sezonu serialu z cyklu „Nad rozlewiskiem”, na prośbę naszej redakcji po raz trzeci pojawiła się na okładce ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI