Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

11 sierpnia 2016 in zwierciadło by Beata Pawłowicz

Profesor Zbigniew Mikołejko o tym, że Europa się boi

Pięć lat po tym, jak w Norwegii Anders Breivik zabił 77 osób, w Monachium 18-latek irańskiego pochodzenia strzelał do ludzi przed centrum handlowym. Skąd płynie fala terroryzmu nie tylko islamskiego? – Nie zasymilowaliśmy islamistów, bo nie wymagaliśmy, by przestrzegali naszych praw. I wznieśliśmy mentalne getta, udając, że ich nie ma – mówi prof. Zbigniew Mikołejko.
fot.123rf

fot.123rf

Co się stało z Europą? Liczba zamachowców samobójców, nie tylko terrorystów, rośnie? A tymczasem Breivik dostał w więzieniu zimną kawę i sąd się nad jego skargą pochylił…

Mówiąc nieładnie, Breivik stał się figurą „zadaną” europejskiej kulturze, wzorcem rozmaitych jej szaleństw. Jego przypadek pokazuje, że wszystko jest, a przynajmniej było, dozwolone. Wszelkie zbrodnie, mimo – a może właśnie z powodu? – otwartości europejskiej kultury nie są surowo karane. Znaleźliśmy się bowiem w objęciach strasznego paradoksu: jeśli chcemy być otwarci, to musimy być otwarci do końca. Demokratyczni, działający zgodnie z poczuciem człowieczeństwa, także wobec tych, którzy są wrogami otwartości… To jedno. A drugie: sprawa Breivika pokazuje, że to wszystko jest maską. Że ta liberalna, wielokulturowa twarz Europy to maska, która przysłania niczym figowy listek tradycję ludobójstwa: eugeniki, hitleryzmu, o których nie chcemy słuchać, a które nas podtruwają.

Polityczna poprawność to maska, skoro sprzątaczami są zawsze multi-kulti?

Jesteśmy multi-kulti i otwarci, ale w taki oto sposób, że tym, którzy przyjeżdżają, oferujemy to, czego sami nie chcemy robić. A przecież na czarno w naszych praworządnych społeczeństwach od dziesięcioleci pracują emigranci i uchodźcy. A my? Udajemy jak rząd pani Merkel, że wyzysku nie ma. A prostytucja kobiet, które są porywane albo wabione podstępnie na Wschodzie i wykorzystywane na Zachodzie? Jeśli dziewczyna zbiegnie i zgłosi się na policję, oczekując pomocy, nie tylko jej nie uzyska, ale narazi się na karę: bo zarobkowała w tej demokracji i nie płaciła podatków. A samoloty, które latają do Tajlandii z Niemiec, Francji czy krajów skandynawskich? Pełne starzejących się facetów – ale także pań – chętnych do korzystania z usług tamtejszych prostytutek, często nieletnich?

Więcej w Zwierciadle 09/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI