Idealny kosmetyk dla alergicznej skóry

Skóra alergiczna bywa bardzo wrażliwa na składniki kosmetyków
123RF.com

Wybranie dobrego kosmetyku dla skóry alergicznej to jak bieg z przeszkodami. Ciągle czyhają na nas pułapki zastawiane przez reklamy, producentów czy nierzetelne informacje. Jaki więc powinien być idealny kosmetyk, dla bardzo wymagającej skóry?

Skóra alergiczna bywa bardzo wrażliwa na składniki kosmetyków
123RF.com

reklama

Czy im mniej składników w kosmetyku tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii?

Tak, wynika to z ograniczenia dodatkowych składników, takich jak barwniki, substancje zapachowe, ale też z ograniczenia ilości konserwantów. Im prostszy i krótszy skład, tym lepiej dla skóry.

Czy kosmetyki naturalne są polecane alergikom?

To zależy od tego, jakie to składniki i jak dokładnie są przebadane. Wiele substancji naturalnych, wyciągów ziołowych czy podłoży to częste uczulacze i ich obecność może przyczynić się do powstania uczulenia. Ostrożnie należy podchodzić również do pseudonaturalnych kosmetyków z upraw niewiadomego pochodzenia, one również mogą przyczynić się do uczuleń.

Czy kosmetyki dla skóry alergicznej powinny być bezzapachowe?

Tak, bowiem substancje zapachowe bardzo często są alergenami. Prym wiodą takie związki, jak eugenol i izoeugenol,alkohol i aldehyd cynamonowy,geraniol, hydroksycytronellal oraz aldehyd alfa-amylo-cynamonowy, balsam peruwiański oraz olejki bergamotowy i geraniowy.

Czy przy alergicznej skórze można często zmieniać kosmetyki?

Nie, bowiem skóra źle reaguje na takie zmiany. Każdy nowy kosmetyk to nowa ilość substancji, które potencjalnie mogą okazać się uczulaczami. Ograniczyć należy nie tylko zmiany kosmetyków ale i ilość kosmetyków używanych jednocześnie. Czyli peeling, nowy tonik, serum z antyoksydantami, nowy krem, podkład i puder to zdecydowanie zbyt wiele naraz dla alergicznej skóry.