Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Prezent z historią na Walentynki

DESA Unicum, materiały prasowe
DESA Unicum, materiały prasowe
1 lutego 2012 in Moda i uroda by redakcja
Na świecie kupowanie biżuterii na aukcjach staje się coraz popularniejsze, co pokazała m.in. spektakularna aukcja klejnotów Liz Taylor w Nowym Jorku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W Polsce pierwszą aukcję biżuterii dawnej przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum. Kolejna okazja do licytowania unikatowych kosztowności w różnych stylach i z różnych epok już w lutym, na kilka dni przed Walentynkami.

Wspomniana aukcja biżuterii Liz Taylor, która odbyła się w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku w grudniu była absolutnym rekordem: kolekcja filmowej gwiazdy została sprzedana za ponad 116 milionów dolarów, a samą wystawę obejrzało 26 tysięcy zwiedzających! W Polsce aukcję biżuterii, także w grudniu 2011 roku, zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum. Unikatowe wyroby sztuki jubilerskiej przyciągnęły osoby poszukujące wyjątkowych prezentów na Święta, a także tych, którzy zapragnęli nabyć oryginalną biżuterię, odróżniającą się od oferowanych współcześnie wyrobów jubilerskich. Kolejna, walentynkowa Aukcja Biżuterii odbędzie się 9 lutego 2011 r. Kilka dni przed Świętem Zakochanych pod młotek pójdzie ponad 70 pięknych przedmiotów dla pań i panów.

W katalogu aukcji znalazła się wyjątkowa biżuteria polska, austriacka i rosyjska z okresu secesji i art déco: bransolety, kolczyki, pierścionki, naszyjniki. Sztuka jubilerska z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia jest dziś, jak pokazała poprzednia aukcja w DESIE Unicum, najbardziej poszukiwana.

Każda z epok nadawała biżuterii oryginalne cechy, wprowadzała nowe kształty i rozwiązania formalne. W związku z tak wielką różnorodnością stylów, w katalogu każdy znajdzie dla siebie i dla swoich bliskich coś pięknego i niepowtarzalnego – od niedrogich precjozów z granatów, korali czy ametystów, po piękną platynową biżuterię oszronioną niezliczoną ilością diamentów.

Ozdoby art déco przyjęły formy geometryzujące, charakteryzujące się symetrią i prostotą, niekiedy wręcz kubistyczne. W tym okresie wprowadzono także nowe, specjalne szlify kamieni: bagietowy, trapezowy oraz trójkątny. Styl ten koncentrował się na wzornictwie, wiele znakomitych dzieł powstawało anonimowo, nie były sygnowane, a właściciele nie znali nawet narodowości ich autorów. Był to styl szeroko rozpowszechniony i zunifikowany. Biżuteria z tego czasu jest piękna a zarazem nowoczesna, wyrafinowana w swej prostocie i dostosowana do aktywnego trybu życia, przez co uwielbiają ją także współczesne kobiety.

W katalogu aukcji warto zwrócić uwagę również na późniejsze wyroby  – np. pierścionek z lat 50. z białego złota dekorowanego około dziesięciokaratowym akwamarynem i szesnastoma brylantami. Akwamaryny, niebieskozielone kamienie szlachetne, stały się bardzo popularne po wybuchu II wojny światowej. Cena wywoławcza pierścionka to 6 000 zł.

Ostatnio, zarówno w Europie, jak i w samej Rosji, wśród kolekcjonerów obserwować można duże zainteresowanie rosyjską biżuterią. Sztuka złotnicza w Rosji pozostawała w orbicie wpływów europejskich i rozwijała się zgodnie z tą tradycją. Stylistycznie wzory biżuterii wiążą się z panującymi w danych epokach stylami: barokiem, rokoko, klasycyzmem czy Art Nouveau. W katalogu znajdują się m.in. rosyjskie brosze, bransolety i kolczyki.

Pełna oferta aukcji znajduje się na stronie DESY Unicum.

Aukcja odbędzie się 9 lutego 2012 r. o godz. 19 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, gdzie od 26 stycznia oglądać można wystawę przedmiotów, które znalazły się w katalogu aukcji.

 


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI