Ja jestem ważna i ty jesteś ważne – wskazówki dla przemęczonych matek

Jak zadbać o własny rozwój wewnętrzny, kiedy jesteś matką. Czy dziecko może nam w tym pomóc?
Marta patrzy obojętnym wzrokiem na dziecko, które płacze oparte o jej kolana. Nie ma siły wziąć go na ręce, nie ma siły go przytulić. Chciałaby, żeby to ją ktoś pogłaskał i zapewnił, że wszystko będzie dobrze. Nie tak wyobrażała sobie macierzyństwo. Marzyła, że będzie spokojną, cierpliwą, uśmiechniętą mamą, która w lśniącym czystością mieszkaniu bawi się ze swoim ukochanym maleństwem, zdrowym i radosnym. Tymczasem jej synek od urodzenia budzi się często w nocy, więc Marta ciągle jest niewyspana. Cały dzień spędza sama z synem. Prawie z nikim się nie spotyka, bo wstydzi się, że nie daje sobie rady z rozkapryszonym dzieckiem. Nie chce jej się rozmawiać z innymi matkami na placu zabaw, bo ma dość mówienia o chorobach, odżywianiu i wychowaniu dzieciaków. Nudzi ją to i tęskni za przyjaciółmi, z którymi mogła dyskutować na inne tematy. Czuje się samotna i zła. Coraz częściej wybucha złością, kłóci się z mężem, krzyczy na dziecko. Potem męczy ją poczucie winy i myśli o sobie, że jest okropną matką.

Sytuacja Marty nie należy do wyjątków. Kiedy zostajemy matkami, bardzo łatwo rezygnujemy z własnych potrzeb na korzyść rodziny. Tak zostałyśmy wychowane od pokoleń. Na dłuższą metę dla nikogo nie jest to dobre, ponieważ budzi się w nas frustracja, która sprawia, że szybko wpadamy w złość, smutek albo obojętność. Jako matki bardzo dużo dajemy – nasze ciała, uwagę, uczucia – więc dobrze jest zadbać, aby źródło, z którego czerpiemy, nie wyschło.

Najpierw same musimy uznać, że nasze potrzeby są równie ważne jak potrzeby dziecka, potem zawalczyć o ich realizację. Oto kilka sposobów, sprawdzonych w praktyce:

  1. Zaangażuj partnera w wychowanie dziecka. Nawet jeśli cały dzień pracuje, to wieczorem i podczas weekendu może zająć się dzieckiem. Jeśli wychowujesz dziecko samotnie, postaraj się poszukać pomocy w rodzinie i wśród przyjaciół.
  2. Odsypiaj zarwane noce w dzień, kiedy twoje dziecko śpi. Nie musisz właśnie wtedy koniecznie sprzątać. Ważniejsze od czystości mieszkania jest twoje zdrowie i samopoczucie.