Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

16 sierpnia 2016 in Parenting by redakcja

„Cyfrowi rodzice”, czyli blaski i cienie rodzicielstwa w epoce wszechobecnej technologii

Niezależnie od tego, ile lat mają Twoje dzieci, gdzie mieszkasz i ile masz w domu sprzętów elektronicznych, prędzej czy później zaczniesz zadawać sobie pytanie, czy Twoje dziecko jest bezpieczne w sieci. Otaczająca nas technologia ma wpływ na wszystkich, niezależnie od wieku. Dlatego właśnie warto sięgnąć po książkę „Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, ale nie przeczulonym”- by zrozumieć, że Internet to nie pole minowe i że można trzymać rękę na pulsie, nie będąc jednocześnie tajnym agentem we własnym domu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

cyfrowirodzice_front_3DJeśli już jesteś rodzicem bądź planujesz nim zostać, to najpewniej okres Twojego wczesnego rozwoju przypadał na lata, gdy technologia i Internet raczkowały razem z Tobą. Może jesteś rodzicem, który orientuje się w najnowszych aplikacjach, mediach społecznościowych lub grach wideo. Być może jednak Twój stosunek do wyżej wymienionych nowości jest raczej sceptyczny – zdajesz sobie sprawę, że zanim opanujesz wszystkie funkcje danego portalu internetowego, za chwilę modny stanie się drugi i znów będziesz w kropce. A zatem nie ignorujesz obecności Internetu w naszym życiu, starasz się nadążać za jego rozwojem, ale niekoniecznie jesteś specjalistą w tym zakresie. Możesz być także członkiem trzeciej grupy rodziców, dla których włączenie komputera i zalogowanie się na odpowiednie konto to sukces tygodnia. I świetnie! Nie ma w tym żadnego problemu. Najpewniej jednak cechy tych trzech grup przenikają się i jako rodzic starasz się być na bieżąco, ale czasem się gubisz. Ważne, byś uświadomił sobie ważną i pokrzepiającą rzecz – nie jesteś w tym wszystkim sam. W podobnej sytuacji znajdują się wszyscy rodzice – każdy zmaga się z jakimś problemem i dla bardzo wielu z nich takim wyzwaniem jest właśnie gwałtowany rozwój nowych technologii oraz sieci, który z roku na rok zachwyca młodzież, a zarazem przeraża dorosłych, którzy ją wychowują.

Odsiecz dla zagubionych rodziców

Rodzicielstwo stawia wiele wyzwań. Rodzice współczesnych dzieci muszą zmierzyć się z całkiem nowym zadaniem – muszą zdać sobie sprawę z faktu, że ich pociechy spędzają bądź w pewnym momencie zaczną spędzać wiele czasu przed ekranami komputerów, telefonów i tabletów. Najpewniej w dodatku zaczną poświęcać więcej uwagi sprzętom elektronicznym niż własnym rodzicom. Jest to zjawisko, przed którym nie jesteśmy już w stanie uciec. Żyjemy w dobie ciągłego dostępu do Internetu i współcześni rodzice zadają sobie pytania: W jakim stopniu powinienem pozwolić mojemu dziecku na korzystanie z komputera i sieci? Co mogę zrobić, by było ono bezpieczne? Na ile jestem w stanie ingerować w jego aktywność? Ile działań w Internecie podejmuje moje dziecko, o których nawet nie wiem? Wydaje się, że pojawia się więcej pytań, niż odpowiedzi. Żeby nie zagubić się w gąszczu tych pytań, warto sięgnąć po lekturę Yaldy T. Uhls pod tytułem „Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, ale nie przeczulonym”, która nie jest jedynie zbiorem badań naukowych i porad czysto teoretycznych. Ta pozycja jest złożona z płynnie przeplatających się eksperymentów, porad oraz wskazówek, popartych życiowym doświadczeniem autorki, która sama jest rodzicem.

Yalda T. Uhls jest matką, psychologiem i pisarką. Przez wiele lat zajmowała się nauczaniem sztuki pisania, ma doświadczenie na polu badań naukowych, a nawet zajmowała stanowisko kierownicze w branży filmowej. W 2009 roku rozpoczęła studia doktoranckie w zakresu psychologii rozwojowej dziecka. Jak sama pisze w swojej książce, to właśnie wówczas nastąpił boom – rozwój cyfrowego świata nabrał tempa. Yalda miała zatem żywy przykład fascynacji dzieci Internetem w swoim własnym domu, ponieważ jej dzieci nie były wyjątkiem i tak jak ich rówieśnicy były pochłonięte nową rzeczywistością. Mogąc zatem obserwować młodzież w bezpośrednim kontakcie ze światem wirtualnym i nowymi technologiami, Uhls zaczęła prowadzić bloga, poświęconego wspomnianemu tematowi. Jak się okazało, nie była jedynym rodzicem, który stanął przed rozmaitymi pytaniami, związanymi z rozwojem dzieci w epoce, w której komputery i Internet stały się naturalnym, integralnym elementem codzienności. Bazując więc na swojej wiedzy, licznych doświadczeniach naukowych i własnych obserwacjach, stworzyła poradnik dla wszystkich rodziców, którzy mają pytania odnośnie technologii, sieci i – co najważniejsze – uczestnictwa ich dzieci w wirtualnych świecie. Uhls jest zatem nie tylko mądrą i uzdolnioną autorką, ale także doświadczonym rodzicem, który swoją pasją i wiedzą stara się dzielić z innymi.

Strony: 1 2 3 4


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI