Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
12 października 2016 in Parenting by Anita Zuchora

Macierzyństwo 35+

Są pewne siebie, mają poczucie własnej wartości, poukładane życie zawodowe i osobiste. I dopiero wtedy decydują się na macierzyństwo. Ponoszą ryzyko, ale twierdzą, że było warto. Matki 35+ to nowy standard.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Aktorka i malarka Hanna Kossowska urodziła córkę Dinah, mając prawie 37 lat: – Wcześniej nie myślałam o dzieciach. Ale kiedy okazało się, że jestem w ciąży, ucieszyłam się. Wiek? Nie stanowił dla mnie problemu – przyznaje. Dziennikarka Monika Węgrzyn miała dorosłego syna, kiedy postanowiła mieć więcej dzieci: – Julek urodził się, kiedy miałam 41 lat, a Amelka – jak miałam 44 lata. To była świadoma, przemyślana decyzja. Ja po prostu lubię mieć dzieci. Tylko trochę mi zajęło namówienie na to męża. Magda, doradczyni finansowa: – To była wpadka. Miałam 42 lata i nie mogłam uwierzyć, że mi się to zdarzyło. A jednak. Byłam nieźle przestraszona, bo nie planowałam więcej dzieci. Po pewnym czasie uznałam, że to szczęśliwy przypadek.

Nie są wyjątkami. Decyzję „chcę być matką” kobiety podejmują dzisiaj o wiele później niż kiedykolwiek. Rodzenie dzieci w wieku dojrzałym stało się właściwie nowym standardem. Macierzyństwo odkładają światowe gwiazdy: Nicole Kidman miała 41 lat, kiedy urodziła swoje pierwsze dziecko. Podobnie Salma Hayek. Halle Berry została matką w wieku 42 lat. Marcia Cross urodziła bliźniaczki, mając 45 lat. Podobnie znane Polki: Małgorzata Braunek urodziła córkę Orinę (jej drugie dziecko), mając 40 lat, Bogna Sworowska – pierwsze, mając 36, a Joanna Brodzik, mając 35 lat, urodziła bliźnięta. „To ogromna zmiana społeczno-kulturowa, a nawet forma ewolucji gatunku”, twierdzi prof. Elizabeth Gregory z University of Houston, autorka słynnej książki „Ready. Why Women Are Embracing the New Later Motherhood” (Gotowe. Dlaczego kobiety decydują się na późne macierzyństwo).

W Stanach jedna na 12 kobiet rodzących swoje pierwsze dziecko ma więcej niż 35 lat (w latach 70. ta proporcja wynosiła 1 do 100). W Anglii kobiety rodzą dzisiaj pierwsze dzieci, mając 30–34 lata, ale liczba matek rodzących po czterdziestce zwiększyła się tam o połowę. We Francji liczba ciąż dojrzałych kobiet potroiła się w ciągu ostatnich 25 lat. W Polsce najwięcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko przed trzydziestką, ale jest coraz więcej takich, które decydują się na macierzyństwo później. Wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko podwyższył się z 23 lat w latach 70. i 80. do lat 25 dziś. Jednocześnie współczynnik dzietności określający liczbę dzieci przypadających na kobietę w wieku rozrodczym zmniejszył się prawie o połowę (obecnie wynosi 1,2). – Liczba tych, które zdecydowały się na ciążę po 35. roku życia, jest dzisiaj trzy razy większa niż 20 lat temu – twierdzi dr Małgorzata Lesińska-Sawicka z Katedry Pielęgniarstwa Akademii Pomorskiej w Słupsku, autorka książki „Późne macierzyństwo. Studium socjomedyczne”. Na razie to około 10 proc. wszystkich matek. Ale demografowie szacują, że za kilka lat za sprawą dojrzałych matek będzie przychodziła na świat jedna czwarta wszystkich urodzonych dzieci.

Co jest przyczyną takiej zasadniczej zmiany? Wiele wspólnego ma z tym istnienie antykoncepcji oraz wydłużenie życia dzięki poprawie stanu naszego zdrowia. Jeszcze w 1900 roku średnia długość życia kobiety wynosiła 47 lat, dzisiaj – 79 lat, a w najbogatszych krajach Europy ponad 80. Kolejne etapy życia kobiet mają dzisiaj dzięki temu inną długość, a niektóre z nich przychodzą dużo później, ale za to z większą świadomością, twierdzą psychologowie. Dla większości kobiet decydująca jest potrzeba samorealizacji – odkładają macierzyństwo z powodu kształcenia, a potem kariery. Choć wśród powodów, które wymieniają (co wynika z badań przeprowadzonych przez dr Lesińską-Sawicką), znajdują się takie przyczyny, jak brak gotowości na macierzyństwo czy brak właściwego partnera.

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI