Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 czerwca 2016 in Parenting by Izabela Meyza

Tata na zakręcie. Jacy są współcześni ojcowie?

Współczesny tata nie siada już po pracy z kawą 
przed telewizorem. Potrafi zmienić pieluchę, chętnie opowie bajkę na dobranoc i przytuli. Ale czy zawsze? 
Choć ojciec nieobecny i karcący to dla współczesnego mężczyzny antywzór, czasem niebezpiecznie się do niego zbliża.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

– Na stole kawa, koniecznie w szklance. Stopy oparte na pufie. Resztę ciała zakrywa gazeta – ten obraz maluje przede mną Mariusz, kiedy pytam o jego relacje z ojcem. – Mój tata był jak magik: był i nie był jednocześnie. Fizycznie obecny, ale zatopiony w swoim męskim świecie: w relaksowaniu się po pracy, majsterkowaniu przy samochodzie czy rozmowie z sąsiadem. Dopiero kiedy stałem się nastolatkiem, zaczął mnie dopuszczać do tego świata. A wtedy z kolei ja nie chciałem do niego wchodzić.
Nie, Mariusz nie ma ojcu nic do zarzucenia. Tak jak on wychowywały się wszystkie dzieci z jego osiedla. – Nie chodziło nawet o to, że nasi ojcowie nie mieli dla nas czasu. Oni po prostu uważali, że świat dorosłych i  świat dzieci to osobne terytoria i ich mieszkańcy powinni się odwiedzać tylko od wielkiego dzwonu – podsumowuje.
Obraz ojca z gazetą i kawą zalewajką wrócił do niego dwa lata temu, kiedy jego partnerka zaszła w ciążę. – Jasne, że byłem szczęśliwy, długo czekaliśmy, aż na teście pokażą się dwie kreski. Popołudniami wspólnie kompletowaliśmy wyprawkę, nad łóżkiem powiesiliśmy zdjęcie Tymka wykonane podczas USG. Już wtedy wiedziałem, że nie chcę być 
– jak mój ojciec – rodzicem niedostępnym. Marzyłem, że zbuduję dla syna świat, który będzie bezpieczny i pełen wyzwań jednocześnie.
W praktyce Mariusz, który jest dziennikarzem, próbuje łączyć życie rodzinne i zawodowe („wodę z ogniem” – mówi). Opieką nad dzieckiem dzieli się „po połowie” z partnerką, która podobnie jak on pracuje na akord. – Odpisywanie na mejle w czasie, kiedy Tymek je podwieczorek, i próba napisania tekstu w czasie przedpołudniowej drzemki. Do tego pięć kaw na dobę, żeby utrzymać wystarczający poziom koncentracji. I bezustanne poczucie, że ani w życie rodzinne, ani w zawodowe nie wchodzę całym sobą. Bycie ojcem zaangażowanym i dobrym pracownikiem po prostu mnie przerasta – opowiada, próbując dogonić ponadrocznego dziś Tymka.

Ojciec nieobecny
Nie tylko Mariusz nie radzi sobie z ojcowską rzeczywistością. Coraz więcej mężczyzn szuka swojej drogi. Mają tę możliwość, bo ojcostwo bardziej niż kiedykolwiek w historii jest dziś kwestią świadomego wyboru, a nie przymusu kulturowego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu posiadanie dzieci było oczywistością, dziś jest jedną z opcji, które oferuje nam życie. Decyzja o posiadaniu dzieci bywa poprzedzona lekturami, planowaniem i refleksją oraz… rozliczeniami z własnym dzieciństwem. Mimo starań wielu mężczyzn ma trudności w budowaniu relacji z dziećmi, bo sami nie doświadczyli prawdziwej relacji ze swoim ojcem.

Anthony Giddens, brytyjski socjolog, zauważa, że w kulturze zachodniej do lat 70. XX wieku ojcowie byli w domach nieobecni. W czasie wojny zajęci walką, w czasie pokoju – pracą, dzięki której utrzymywali rodzinę. Nawet jeżeli spędzali czas w domu, nie angażowali się emocjonalnie w sprawy kobiet i dzieci. Rewolucja w sferze ojcostwa do Polski przyszła później niż do Europy Zachodniej, bo dopiero w latach 90. Jesper Juul, duński terapeuta, pedagog i ojciec zaangażowany w tę rewolucję, w książce „Być mężem i ojcem” pisze o niej tak: „My, nowi ojcowie, nie chcieliśmy naśladować naszych ojców. A mimo to nie potrafiliśmy świadomie wypracować własnego wzorca postępowania i roli w rodzinie – ulegliśmy pokusie naśladowania matek. Zaczęliśmy robić to samo co one: kąpać i karmić dzieci, zmieniać im pieluchy, nosić je na rękach i kołysać, bawić się z nimi i chodzić na spacery. A to wszystko pod ścisłą kontrolą matek”.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI