Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
26 września 2014 in Psychologia by Ewa-Nowak

Gdy dziecko nie umie korzystać z nocnika

Czasami tak usilnie staramy się wpoić dziecku nową umiejętność, że generujemy w domu stres, który zamiast mobilizować deprymuje. Lepiej nie próbować przyspieszać rozwoju rzeczy na siłę i działać z rozwagą. Problem czytelniczki komentuje ekspertka SENSu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Synek mojej siostry jest o dwa miesiące młodszy od mojej córki, a już umie korzystać z nocnika i w ogóle nie potrzebuje pieluch. Nasza córka przesiaduje na nocniku całe godziny i nic z tego nie wynika. Załatwia się cały czas w pieluchy i mam wrażenie, że czasem sama tego nie czuje, bo niczego nie zgłasza. Próbuję ją nauczyć korzystania z nocnika i jestem już tym zmęczona. We wrześniu mała ma iść do przedszkola. Martwię się, że stanie się to przeszkodą, dzieci będą się z niej śmiać czy nauczycielki gnębić ją z tego powodu. Jakie są skuteczne metody, żeby dziecko szybko opanowało zasady korzystania z nocnika?

Dojrzałość dziecka do treningu czystości to jedna z jego cech indywidualnych. Świadome kontrolowanie zwieraczy jest związane z gotowością psychofizyczną dziecka i raczej nie da się tego w żaden sposób przyspieszyć, a wszelkie próby podejmowane w tym kierunku mogą przynieść tylko szkodę. Dlatego nie warto zaczynać za wcześnie. Jeśli od dwóch lat uczymy dziecko korzystania z nocnika, to nie ma wyjścia – będziemy sfrustrowani, że już tak długo nad tym pracujemy i nic. Poza tym w wielu rodzinach napięcie związane z tym, że dziecko nie spełnia oczekiwań rodziców i mimo ich wysiłków nie korzysta z nocnika, jest tak wielkie, że rodzi ostre konflikty i odbiera radość kontaktu z dzieckiem. Jeśli jest już Pani zmęczona tą sytuacją, warto poprosić jakąś neutralną osobę – nianię, sąsiadkę, zaprzyjaźnioną mamę – żeby przez kilka dni wpadała i wzięła trening czystości na siebie. Często się zdarza, że dziecko nieobciążone oczekiwaniami i stresem mamy, błyskawicznie orientuje się, czego świat od niego oczekuje.

Uczulam też na mówienie przy dziecku, że jak się nie nauczy, to będą w przedszkolu problemy. Dziecko może podświadomie nie chcieć się nauczyć właśnie dlatego, żeby zostać w domu z mamą. Lepiej mówić do siebie: „Jak się nie nauczy w domu, to się nauczy w przedszkolu”. Dzieci same z siebie nie wiedzą, co jest problemem, i dopiero od nas się tego dowiadują. Ale gdy już się dowiedzą, że coś nas bardzo niepokoi, „lubią” problem kultywować.

Na pewno nie wolno dziecka zawstydzać czy zmuszać, żeby chodziło w mokrych pieluchach, ani też przetrzymywać go na nocniku, aż się załatwi. Znakomitym sposobem jest po prostu przeskoczenie etapu nocnika. Proszę kupić nakładkę na sedes oraz schodek i obniżyć włącznik światła do łazienki tak, żeby dziecko mogło całkowicie samodzielnie z niej korzystać.

Dzieci lubią naśladować dorosłych. Osoby, które mają na dziecko najskuteczniejszy wpływ, to także inne dzieci. Czasem półroczne wysiłki rodziców nie przynoszą efektu, zaś jedno spotkanie z innym dzieckiem, zwłaszcza starszym, sprawia, że problem sam się rozwiązuje.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI