Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
28 maja 2015 in Psychologia by redakcja

Najlepszy prezent na Dzień Dziecka? Wspaniałe przeżycia i czas rodziców!

Badania University of Missouri oraz University of Illinois pokazują, że dzieci, które otrzymują wiele prezentów, nabierają przekonania, że sukces życiowy definiuje jakość i liczba dóbr materialnych, a za życiowy cel wybierają ich nabywanie. Warto o tym pamiętać przy okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono w 1954 r., by upowszechniać ideały i cele dotyczące praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Z biegiem czasu wartości, jakie przyświecały temu świętu, zatarły się i stało się ono kolejnym, obok Walentynek, komercyjnym świętem. Journal of Consumer Research przedstawiło w kwietniu br. wyniki badań przeprowadzonych na grupie 700 dorosłych, którzy odpowiadali na pytania dotyczące trzech kluczowych etapów swojego dzieciństwa. Z badań wynika, że dzieci, których rodzice obdarowują często prezentami, z dużym prawdopodobieństwem wyrosną na materialistów, wiecznie niezadowolonych ze swojego stanu posiadania. Bo nikt nie ma aż tyle, by nie mógł mieć więcej.

Czy dzieci-materialiści, gdy dorosną, będą znać swoją wartość, kiedy zabraknie rzeczy, które określają ich status społeczny i budują ich poczucie wartości? Psychologowie od lat ostrzegają, że dzieci potrzebują bardziej obecności rodziców niż prezentów od nich. To od rodziców zależy, czy zaszczepią w swoim dziecku poczucie pewności siebie.

Ze spirali prezentów można jednak się wydostać. Im wcześniej zacznie się proponować dziecku inne prezenty niż przedmioty, tym lepiej. Co innego można zaoferować dziecku? – Przeżycia, doświadczenia, prawdziwe emocje. Taka rzecz jak spływ kajakowy, wycieczka rowerowa, podchody w lesie mogą być dla dziecka fascynującym przeżyciem – mówi Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, organizatora obozów rozbudzających pasję.

Proces odzwyczajania od materialnych prezentów może budzić protest i trwać miesiącami. Nie warto się jednak zrażać. To na kogo wychowasz dziecko, jest ważniejsze od tego, co będzie posiadało.

Jak mądrze obdarowywać dziecko?

POZYTYWNY OBRAZ I CIEKAWOŚĆ ŚWIATA

Dziecko, które ma zachować wrodzoną ciekawość świata, potrzebuje towarzystwa przynajmniej jednego dorosłego człowieka, który podobnie jak on dzielić będzie radość, ekscytację i tajemnicę odkrywania na nowo świata. – Rachel Carson.

ZACHĘTA

Odkryłem, że najlepszym sposobem dawania rad dzieciom, jest zrozumienie, czego potrzebują i doradzanie im, jak to zrobić. – Harry S. Truman.

PRZYKŁAD

Ojciec nie mówił mi, jak żyć. Pozwolił mi obserwować, jak sam to robi. – Clarence Budinton Kellan.

SAMODZIELNOŚĆ

Najważniejszą rzeczą, jaką rodzice mogą nauczyć dzieci, jest jak radzić sobie samemu. – Frank A. Clark.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI