Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Nie tylko na Dzień Matki
123rf
23 maja 2014 in Psychologia by redakcja-2

Nie tylko w Dzień Matki

Idea miłości własnej w kontekście macierzyństwa jest często pomijana. Zwłaszcza przez same zainteresowane. Z okazji Dnia Matki, nad bukiecikiem konwalii, można zastanowić się nad tym, jak pomóc sobie w byciu mamą.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Kobieta, która urodziła i wychowuje dziecko, zwykle koncentruje się na jego potrzebach zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Kocha je, bawi się z nim, szanuje, motywuje, okazuje zrozumienie, akceptuje, zapewnia komfort. Jest empatyczna, niezawodna, doradzająca, dyspozycyjna. Dotrzymuje obietnic, prowadzi do dentysty, ortopedy, fryzjera a także odpytuje z tabliczki mnożenia. Stara się. Do tego matka z reguły jest wobec siebie krytyczna, często ma sobie do zarzucenia, że daleko jej do matki idealnej. I w tym wszystkim zdarza się jej zapominać o sobie.

Co każda mama może zrobić dla siebie nie tylko w Dniu Matki?

1. Kiedy pojawiają się nieprzyjemne uczucia, związane z macierzyństwem – rozdrażnienie, poczucie winy, złość, lęk – połóż rękę na piersi i powiedz głośno: „Jestem…. (tu nazwij swoje uczucie). W ten sposób uszanujesz to, co czujesz. Cokolwiek czujesz, to jest w porządku.

2. Jeśli masz trudności z identyfikacją swoich uczuć, zwrócić uwagę na wewnętrzny dialog. Uświadom sobie swoje myśli. Czy wyrażają one obawy, krytykę, żal, wściekłość? Masz nieustanne zmartwienia? Zwracaj uwagę na swój nastrój przynajmniej kilka razy dziennie.

3. Pomyśl, czy nie pomogło by ci pisanie o swoich uczuciach. A może porozmawiasz o nich ze swoją przyjaciółką?

4. Jeśli lęk czy złość często powracają, pomóż sobie w ich uwolnieniu technikami oddechowymi, medytacją bądź ćwiczeniami fizycznymi. Już kiedy to zrobisz, staniesz po swojej stronie, bo zajmiesz się swoim wnętrzem. (Na przykład weź 10 głębokich oddechów, sycząc „ssssssss” przy każdym wydechu. To proste ćwiczenie skutecznie rozładowuje gniew).

5. Napisz do siebie wspierający list – pochwal siebie, jaką jesteś dobrą matką. Ucz się komplementowania siebie.

6. Zawiń się w koc lub kołdrę i sama poczuj się jak dziecko w łonie mamy.

7. Odkryj przyjemność z czerpania życia. Oddawane się temu, co kochamy, sprawia, że mózg funkcjonuje inaczej, niż wtedy, gdy się stresujemy. Systematycznie regeneruj swoje siły.

8. Baw się. Zabawa oznacza czynność bezcelową, w którą w pełni się angażujesz. Całość procesu jest przyjemna i wyzwala radość.

9. Wybacz sobie wszystkie tak zwane wychowawcze błędy. Okaż sobie morze życzliwości, zasługujesz na to.

10. Obiecaj sobie, że zrobisz coś wyłącznie dla siebie. I dotrzymaj obietnicy. Pokaż sobie, że kochasz siebie, bo jesteś na tyle ważna, żeby wywiązać się z przyrzeczenia.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI