fbpx

Kiedy nie dbasz o swoje potrzeby

potrzeby
123rf.com

Każdy z nas ma swoje potrzeby, ale niektórzy z nas są ekspertami w ich unikaniu. Takie postępowanie prowadzi do pozbawienia się emocjonalnego spełnienia. Tak naprawdę jest to autosabotaż.
Oto lista 10 najpopularniejszych metod, którymi ludzie pozbawiają się zaspokajania swoich potrzeb.

1. Nie wyrażanie swoich potrzeb

Miliony ludzi pozwalają innym, aby ci ich ignorowali, wykorzystywali, nie szanowali. I nic dziwnego, bo miliony ludzi nie mówią, że chcą być traktowani inaczej. Jeśli odnajdujesz się w tej grupie, powiedz wreszcie na co się nie zgadzasz i czego chcesz.

2. Nadmierna koncentracja na potrzebach innych

To szlachetne mieć uważność na potrzeby innych ludzi. Jednak gdy czynimy to kosztem własnych spraw, robimy niedźwiedzią przysługę i sobie, i innym, ponieważ nakręcamy spiralę emocjonalnego wykorzystywania.

3. Odczuwanie winy, gdy zrobi się coś dla siebie

Znasz to uczucie dyskomfortu, które pojawia się, gdy jesteś dla siebie dobra – kupisz sobie wymarzone ubranie, pójdziesz na masaż czy po prostu spędzisz popołudnie nic nie robiąc. Wtedy masz ochotę się usprawiedliwić i dążysz do tego, żeby zrobić coś dla dziecka czy partnera. Dzieje się tak, bo w głębi duszy nie wierzysz, że zasługujesz na przyjemności.

4. Brak umiejętności przyjmowania komplementów

Czy umiesz, gdy ktoś obdarza cię komplementem lub pochwałą, spojrzeć mu prosto w oczy, mówiąc w uśmiechem „dziękuje”? Jeśli,tak, potrafisz przyjmować dobre słowa. Jeśli twierdzisz, że sukienka, którą masz na sobie, jest stara i wcale tak ładnie nie wyglądasz, bo przydałoby ci się schudnąć kilka kilogramów, popracuj nad tym.

5. Przyciąganie do siebie ludzi emocjonalnie niedostępnych

To pewny sposób na to, że będziesz emocjonalnie niespełniona. Nie dostaniesz nic od ludzi z osobowością narcystyczną, emocjonalnych wampirów, skrajnych egocentryków. Uciekaj od takiego towarzystwa.

6. Rozczarowywanie się

Są osoby wręcz uzależnione od rozczarowywania się. Wolą przeżywać właśnie rozczarowanie niż być zadowolonym z życia. Tacy ludzie są mistrzami w samospełniających się czarnych przepowiedniach. Jeśli jesteś w tym biegła, zmień tor myślenia na bardziej pozytywny.

7. Brak celu w życiu

Poczucie celu nadaje życiu sens i adekwatne znaczenie. Znając go unikamy błądzenia i rozgoryczenia.

8. Unikanie intymności

Potrzeba intymności jest podstawową potrzebą człowieka, Kiedy unikamy bliskich relacji i uciekamy od głębokich związków przegapiamy najważniejszy aspekt życia.

9. Brak umiejętności cieszenia się chwilą

Bycie w tu i teraz jest umiejętnością odpuszczania sobie zmartwień i myślenia o tym, co strasznego ma się wydarzyć w przyszłości. To najlepszy sposób na redukcję stresu, bez tego trudno nam funkcjonować, a co dopiero zaspokajać swoje potrzeby.

10. Poczucie, że nie jest się istotnym

Jeśli twoje poczucie własnej wartości jest znacząco zaniżone, nie czujesz się uprawomocniona do spełniania swoich potrzeb. Wydaje ci się, że na to nie zasługujesz. Wyjdź poza ten szkodliwy wzorzec.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze