1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dbanie o siebie - 7 szkodliwych mitów

Dbanie o siebie - 7 szkodliwych mitów

123rf.com
123rf.com
Coraz więcej jest świadomości wokół tematu dbania o siebie, słuchania swoich potrzeb, czy szerzej – miłości własnej. Jednak cały czas jeszcze mamy o tym fałszywe przekonania. Jakie?

Mit 1: Wszystko albo nic

Czasem wydaje nam się, że dbanie o siebie wiąże się z całkowitą zmianą trybu życia. Jesteśmy przekonani, że trzeba byłoby rzucić wszystko i żyć w zgodzie ze sobą. Codzienne życiowe obowiązki kłócą się nam z ideą dobrej samoopieki. Tymczasem kilkanaście minut medytacji dziennie może już sprawić, że skutki stresu będą mniej odczuwalne a my znacząco zbliżymy się do siebie.

Mit 2: Dbanie o siebie jest kosztowne

Miłość własna często postrzegana jest jako luksus, na który większość z nas nie ma ani czasu, ani pieniędzy. Tymczasem dbanie o siebie nie musi oznaczać zabiegów w drogim spa czy wyjazdem na tropikalnymi wakacjami. Weekendowy wypad za miasto czy kąpiel z kilkoma kroplami olejku lawendowego – to działania dla nas korzystne, bo odprężają umysł i ciało.

Mit 3: Przymus dbania o siebie

Dochodzi do tego, gdy długo tłumimy swoje potrzeby. Wówczas przychodzi taki moment, kiedy w sposób kompulsywny idziemy na zakupy i wydajemy fortunę na przedmioty, które nie zawsze są nam potrzebne. Potem z tego powodu mamy poczucie winy, które odkupujemy unikaniem przyjemności. Taki mechanizm dotyczy kompulsywnego objadania się, wydawania pieniędzy, uprawiania seksu czy wchodzenia w toksyczne relacje.

Mit 4: Dbanie o siebie jest bliskie feminizmowi

Odwaga, by żyć w zgodzie ze sobą i dbać o siebie kojarzona jest z feminizmem jako ideą wyzwolenia kobiet. To nieaktualny mit widzący w kobietach cały czas jeszcze osoby, które muszą walczyć o to, żeby nie zajmować się tylko domem. Faktem jest, że łącząc karierę z wychowywaniem dzieci, może być nam trudniej dbać o siebie. Jednak jest to związane bardziej ze świadomym życiem niż feminizmem.

Mit 5: Dbanie o siebie to relaks, który uspokaja

Gdy tak myślimy, dbanie o siebie może pomylić się nam z leżeniem na kanapie z pudełkiem ptasiego mleczka. Tymczasem dobrze byłoby dla nas włożyć trampki i pobiegać w pobliskim parku. Dbanie o siebie w ogólnym rozrachunku nie może szkodzić naszemu ciału ani umysłowi.

Mit 6: O prawo do dbania o siebie trzeba walczyć

Jeśli mamy takie przekonanie, miłość własna służy nam do negatywnego funkcjonowania w relacjach. Jest celem do osiągnięcia, który wytwarza niepotrzebne psychiczne napięcie. A przecież chodzi o coś akurat odwrotnego.

Mit 7: Dbanie o siebie to wybór między sobą a bliskimi Tak też nie musi być. Kiedy przestajemy dbać o siebie, kończą się nasze emocjonalne i energetyczne rezerwy, żeby dbać o bliskich. To, że zostawiasz partnera, dzieci i dom na całe popołudnie, żeby być ze sobą i swoimi przyjemnościami, które karmią twoją duszę, jest dobre także dla nich. Nikt na tym nie traci, jeśli zachowana jest zdrowa równowaga.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze