Dbanie o siebie – 7 szkodliwych mitów

dbanie o siebie
123rf.com

Coraz więcej jest świadomości wokół tematu dbania o siebie, słuchania swoich potrzeb, czy szerzej – miłości własnej. Jednak cały czas jeszcze mamy o tym fałszywe przekonania. Jakie?
Mit 1: Wszystko albo nic

Czasem wydaje nam się, że dbanie o siebie wiąże się z całkowitą zmianą trybu życia. Jesteśmy przekonani, że trzeba byłoby rzucić wszystko i żyć w zgodzie ze sobą. Codzienne życiowe obowiązki kłócą się nam z ideą dobrej samoopieki. Tymczasem kilkanaście minut medytacji dziennie może już sprawić, że skutki stresu będą mniej odczuwalne a my znacząco zbliżymy się do siebie.

Mit 2: Dbanie o siebie jest kosztowne

Miłość własna często postrzegana jest jako luksus, na który większość z nas nie ma ani czasu, ani pieniędzy. Tymczasem dbanie o siebie nie musi oznaczać zabiegów w drogim spa czy wyjazdem na tropikalnymi wakacjami. Weekendowy wypad za miasto czy kąpiel z kilkoma kroplami olejku lawendowego – to działania dla nas korzystne, bo odprężają umysł i ciało.

Mit 3: Przymus dbania o siebie

Dochodzi do tego, gdy długo tłumimy swoje potrzeby. Wówczas przychodzi taki moment, kiedy w sposób kompulsywny idziemy na zakupy i wydajemy fortunę na przedmioty, które nie zawsze są nam potrzebne. Potem z tego powodu mamy poczucie winy, które odkupujemy unikaniem przyjemności. Taki mechanizm dotyczy kompulsywnego objadania się, wydawania pieniędzy, uprawiania seksu czy wchodzenia w toksyczne relacje.

Mit 4: Dbanie o siebie jest bliskie feminizmowi

Odwaga, by żyć w zgodzie ze sobą i dbać o siebie kojarzona jest z feminizmem jako ideą wyzwolenia kobiet. To nieaktualny mit widzący w kobietach cały czas jeszcze osoby, które muszą walczyć o to, żeby nie zajmować się tylko domem. Faktem jest, że łącząc karierę z wychowywaniem dzieci, może być nam trudniej dbać o siebie. Jednak jest to związane bardziej ze świadomym życiem niż feminizmem.