Jak wyznaczać cele

123rf.com

Cel jest podstawą. Końcem drogi, do którego dążysz, ale też jej początkiem. Źródłem motywacji. Odpowiednio przemyślany, określony i opisany cel może nie tylko zwiększyć prawdopodobieństwo jego realizacji, ale przede wszystkim wzbudzić w tobie energię i chęć do jego osiągnięcia. Wykorzystać naturalne działanie mechanizmów uwagi, spostrzegania i pamięci do skrócenia i ułatwienia procesu dotarcia do efektów. Kilka punktów, które pomogą opracować swój cel w taki sposób, by na jego realizację zużyć minimum energii i motywacji, proponuje – dr Paulina Sobiczewska, psycholog w SWPS.

reklama

Przemyśl i zapisz

dr Paulina Sobiczewska, fot.SWPS

Musisz pamiętać, że dopóki cel nie jest zapisany, twoja głowa nie uznaje go za obowiązujące wytyczne, które należy oficjalnie przekazać ośrodkom uwagi, spostrzegania i pamięci. Traktuje go raczej jako jedną z wielu myśli przepływających swobodnie, nie zaś zadanie do wykonania. Abyś mógł umysłowo przenieść swój cel z szufladki „marzenia” do szufladki „zadania do wykonania”, musisz nadać mu realny, fizyczny kształt np. poprzez zapisanie go.

  • PRAKTYKA: Zanim bardziej szczegółowo rozpracujesz swój cel, najpierw stwórz i zapisz jego ogólną wizję.

Po pierwsze zastanów się i wypisz na kartce w kolejności, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne w życiu i co powoduje przypływ energii i radości, gdy o tym myślisz. Rodzina? Pieniądze? Podróże? Każda odpowiedź jest dobra, pod warunkiem że jest w twoim przypadku prawdziwa.

Następnie zapisz swój cel i sprawdź, czy nawiązuje do którejś z wartości wypisanych wcześniej. W razie potrzeby przeformułuj go w taki sposób, by połączyć go z twoimi wartościami życiowymi, np.

Moje wartości: Rodzina

Podróże

Mój cel: Awans w pracy

Mój cel powiązany z wartościami: Awans w pracy umożliwiający mi więcej pracy poza biurem i częstsze przebywanie z rodziną.

Jeśli zapiszesz cel w taki sposób, by jasne było jego powiązanie z wartościami osobiście istotnymi dla ciebie, stworzysz CEL ENERGOGENNY, czyli taki, który samoistnie nakręca cię do działania i podtrzymuje motywację.

źródło: strefapsyche.swps.pl