Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
7 października 2014 in Psychologia by Strefa_Psyche_SWPS

Jak wyznaczać cele

Cel jest podstawą. Końcem drogi, do którego dążysz, ale też jej początkiem. Źródłem motywacji. Odpowiednio przemyślany, określony i opisany cel może nie tylko zwiększyć prawdopodobieństwo jego realizacji, ale przede wszystkim wzbudzić w tobie energię i chęć do jego osiągnięcia. Wykorzystać naturalne działanie mechanizmów uwagi, spostrzegania i pamięci do skrócenia i ułatwienia procesu dotarcia do efektów. Kilka punktów, które pomogą opracować swój cel w taki sposób, by na jego realizację zużyć minimum energii i motywacji, proponuje - dr Paulina Sobiczewska, psycholog w SWPS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Przemyśl i zapisz

dr Paulina Sobiczewska, fot.SWPS

Musisz pamiętać, że dopóki cel nie jest zapisany, twoja głowa nie uznaje go za obowiązujące wytyczne, które należy oficjalnie przekazać ośrodkom uwagi, spostrzegania i pamięci. Traktuje go raczej jako jedną z wielu myśli przepływających swobodnie, nie zaś zadanie do wykonania. Abyś mógł umysłowo przenieść swój cel z szufladki „marzenia” do szufladki „zadania do wykonania”, musisz nadać mu realny, fizyczny kształt np. poprzez zapisanie go. 

  • PRAKTYKA: Zanim bardziej szczegółowo rozpracujesz swój cel, najpierw stwórz i zapisz jego ogólną wizję.

Po pierwsze zastanów się i wypisz na kartce w kolejności, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne w życiu i co powoduje przypływ energii i radości, gdy o tym myślisz. Rodzina? Pieniądze? Podróże? Każda odpowiedź jest dobra, pod warunkiem że jest w twoim przypadku prawdziwa.

Następnie zapisz swój cel i sprawdź, czy nawiązuje do którejś z wartości wypisanych wcześniej. W razie potrzeby przeformułuj go w taki sposób, by połączyć go z twoimi wartościami życiowymi, np.

Moje wartości: Rodzina

           Podróże

Mój cel: Awans w pracy

Mój cel powiązany z wartościami: Awans w pracy umożliwiający mi więcej pracy poza biurem i częstsze przebywanie z rodziną.

Jeśli zapiszesz cel w taki sposób, by jasne było jego powiązanie z wartościami osobiście istotnymi dla ciebie, stworzysz CEL ENERGOGENNY, czyli taki, który samoistnie nakręca cię do działania i podtrzymuje motywację.

źródło: strefapsyche.swps.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI