Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

poczatek roku szkolnego
123rf.com

Początek roku szkolnego

Początek roku szkolnego to zwykle czas zmian i nowości. Nawet jeśli jest to powrót do starej szkoły, możemy się spodziewać pewnych zmian, np. nowi nauczyciele, nowi koledzy, nieco większe wymagania. Cóż dopiero, gdy dziecko rozpoczyna naukę w nowej szkole, gdzie nie wie, czego można się spodziewać, gdzie wszystko jest nowością. Wszystkie zmiany są trudne, warto się do nich w miarę możliwości przygotować.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Przed pierwszym dzwonkiem.

Jeśli nasze dziecko jest świeżo upieczonym pierwszoklasistą, wszystko jest dla niego nieodgadnione i potencjalnie stresujące. Warto je dobrze przygotować do pierwszych dni w szkole. Podstawową sprawą są rozmowy na temat szkoły: czym ona jest, jak funkcjonuje, czym się różni od przedszkola. Podczas takich rozmów warto tak przedstawiać życie szkolne, aby zaciekawić nim dziecko, na pewno nie straszyć. Wszyscy wiemy, że pierwsze wrażenie odgrywa ogromną rolę, więc zadbajmy o to, aby było ono jak najlepsze.

Jeśli dziecko jest teoretycznie przygotowane, czego może się spodziewać w szkole, będzie mu łatwiej przystosować się do nowych warunków. Gdy nakreślimy obraz szkoły jako miejsca, w którym może się dziać sporo fajnych i ciekawych rzeczy, miejsca przyjaznego, dziecko chętnie tam pójdzie, żeby się przekonać, jak jest. Jeśli natomiast jest nastawione, że szkoła to miejsce nieprzyjazne, gdzie bardzo dużo się wymaga i tam dopiero nauczą go porządku, śmiało można zakładać, że nie będzie entuzjastą nauki szkolnej. Uważajmy więc, jaki obraz szkoły przedstawiamy nowemu uczniowi.

Przygotowując dziecko do pójścia do szkoły, dobrze byłoby wspólnie z nim obejrzeć budynek i otoczenie. Warto też dowiedzieć się, co dzieje się w szkole, jakie zajęcia proponuje ona swoim uczniom. Porozmawiać o tym z dzieckiem, przeanalizować ofertę i wspólnie zastanowić się, z czego można skorzystać. Dobrym pomysłem jest również wspólne skompletowanie wyprawki szkolnej. Zaangażowanie dziecka od początku w sprawy szkolne jest ważne, ponieważ pokazuje mu, że to ono jest uczniem i od niego może sporo zależeć.

Zachęcam również do wybrania się z dzieckiem na rozpoczęcie roku szkolnego. To ważne, aby w tak stresującym momencie mieć obok siebie bliską osobę – rodzica lub dziadka. Obecność kogoś, kogo znamy i komu ufamy, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. A na pewno obniży poziom lęku u małego ucznia.

Nowa szkoła

Jeśli nasze dziecko szkołę podstawową ma już za sobą, nie oznacza to, że stresy związane z początkiem roku szkolnego są już za nim. Przejście do nowej szkoły jest ogromnym stresem. Niby wiadomo już, czym jest szkoła i co się w niej dzieje, ale środowisko, do którego wchodzi dziecko, jest kompletnie obce. Pierwsze dni i tygodnie gimnazjum czy szkoły ponadgimnazjalnej są prawdziwym sprawdzianem dla ucznia. Sprawdzianem wiedzy i umiejętności oraz sprawdzianem odnajdywania się w nowej grupie.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI