Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Porządki w głowie. Od czego zacząć? – wyjaśnia psycholog

fot.123rf
2 maja 2016 in Psychologia by Joanna Olekszyk
Sprzątanie ma psychologiczną moc – daje energię do działania. Czy jednak wystarczy wyrzucić zbędne przedmioty? Czy nie powinniśmy też zrobić porządków w głowie? Wyjaśnia psycholog Anna Kocwa-Karnaś.

Co roku zagracamy nie tylko przestrzeń w naszym mieszkaniu, ale też zaprzątamy sobie głowę nowymi pomysłami i postanowieniami. Zwykle są to nowe-stare pomysły, których nie udało nam się zrealizować wcześniej. Wciąż szarpiemy się w negatywnych automatyzmach myślowych, które obniżają nasze poczucie wartości, roztrząsamy przykre zdarzenia czy powtarzamy te same błędy. Umysł ma to do siebie, że skupia się wtedy na tym, co mu serwujemy, czyli aktywizuje te rejony w mózgu, które wywołują negatywne emocje. Złe samopoczucie dostajemy więc na własne życzenie! Mentalne porządki warto robić nie tylko raz do roku, wraz z noworocznymi postanowieniami, a codziennie. Rano nastawmy się na konkretne działanie, a wieczorem na jego podsumowanie.

Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć?

Po pierwsze: NAJLEPIEJ OD RAZU 🙂 Nie czekać na jutro, na poniedziałek, na pierwszego, na słońce, na urlop, na dziesięć kilo mniej. Jeśli coś jest dla nas ważne, nie odkładajmy tego na lepszy moment, bo ten lepszy jest właśnie tu i teraz.

Po drugie: Nie rzucajmy się na głęboką i zimną wodę bez rozgrzewki. Nie zmieniajmy wszystkiego za jednym zamachem. Wybierzmy jedną rzecz i skupmy się na niej, pamiętajmy, zmiana nawyku  jest niebywale trudna. Nie łapmy się za wywracanie życia do góry nogami, bo zrobi się tylko większy bałagan i nic nie uzyskamy. PRACUJMY NAD JEDNĄ RZECZĄ W DANYM MOMENCIE. Na przykład jeśli ktoś chce być bardziej otwarty na ludzi, to nie znaczy, że musi codziennie chodzić na imprezy i poznawać nowych przyjaciół, wystarczy zrobić to kilka razy w miesiącu. Wyznaczmy sobie JEDEN CEL do wykonania raz na 3–4 tygodnie, ZAPAMIĘTAJMY GO i skupmy się na nim, bo stare nawyki myślowe i zachowania uwielbiają do nas wracać jak bumerang, więc musimy skupić się na tym, nad czym właśnie pracujemy. Jak oswoimy się z pierwszym, dołączmy następny cel, który będzie kształtować nasze myślenie.

Po trzecie: podkreślajmy WSZYSTKIE dobre rzeczy, które wynikają i mogą wyniknąć ze zmiany. Zapiszmy je sobie i przypominajmy o nich w chwilach słabości i zwątpienia. Pamiętajmy, aby włączyć w to rodzinę, dzieci, przyjaciół. Coś jest dobre dla ciebie? Pomyśl, na ile jest to dobre dla twoich dzieci, partnera, dla przyjaciół i bliskich. Podkreślajmy sobie wszystkie plusy zdrowotne, rozwojowe, towarzyskie.

Strony: 1 2


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI