Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 kwietnia 2014 in Psychologia by Dorota Biały

Rodzinne konflikty – jak z nich korzystać.

Rodzinny obiad. Będzie stryj, brat z żoną i dziećmi i jeszcze siostra singielka. U Mamy. Pyszna sałatka i rosół, który tylko w tym domu tak wybornie smakuje. Jak zawsze dzieci dostaną truskawki z bitą śmietaną. Hela wzdycha ciężko, zakładając płaszczyk: „nuda jak zawsze”, „dlaczego nie możemy pójść na lody?”. „Pycha” oblizuje się Ela, znacząco puszczając oko... tacie, który nerwowo szuka kluczy. A ja jak zwykle przed wyjściem na niedzielny obiad – mam gorączkę. Tak, wiem, lekarz powiedział, że mam się nie przejmować, bo ja „tylko somatyzuję konflikty”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Współczesna polska rodzina jak hologram odzwierciedla większość problemów i poglądów reprezentowanych w dzisiejszym świecie. Można z nich, jak ze starych ksiąg, wyczytać wszystkie nierozwiązane a czasem nierozwiązywalne, konflikty. Np.  „czy lepszy patriarchalny, czy partnerski model rodziny?”, „czy klaps to ‚tylko’ klaps, czy przemoc?”. A wreszcie te najtrudniejsze dla wszystkich dorosłych dzieci i ich rodziców:  „czy  wychowywać dzieci zgodnie z  zasadami ‚rodzicielstwa bliskości’, czy tak jak nas wychowywano przed laty: karmić noworodka sztywno co trzy godziny , nie słuchając tego, co komunikuje, bo przecież  ‚ryby i dzieci głosu nie mają’? Wybrać Jędrkowi religię czy etykę, a może on sam powinien wybierać? I w której szkole: demokratycznej na końcu miasta czy w tej zwykłej  na osiedlu?”.

I nawet jeśli z całych sił obiecujemy sobie nie odpowiadać na wszystkie pytania Mamy, nie angażować się zanadto w dyskusję z wujkiem, nie unosić, opanować emocje, to  jeśli idzie o nasze dzieci samo się dzieje. I zwykle nasze pociechy nie pomagają nam w takich sytuacjach..

„Hela, pokaż paznokcie! Proszę żebyś nie rozmawiała o cioci Ani tak jak ostatnio!”. Słyszę na schodach zdenerwowany głos męża.  Ania – moja szwagierka, żyje według mojej Mamy „w niedozwolonym związku”. Nie zapraszamy jej na święta, gdy jest u nas Mama, choć jest nam z tym bardzo ciężko. To przecież siostra męża, ukochana przez nasze dziewczynki. Ale Mama sobie nie życzy. Związki homoseksualne to temat tabu w mojej rodzinie.

Zatem jak rozmawiać? Może lepiej zmieniać temat, gdy zaczniemy wkraczać w zakazane obszary? Przenieść się w czasie, odbyć sentymentalna podróż przy video i zręcznie przypomnieć rodzinie siebie sprzed 30 lat? Tak, ta strategia działa najlepiej, zwłaszcza gdy chcemy obrzydzić sobie i naszym dzieciom rodzinne spotkania, na których wieje coraz większa nudą i rozmawia się głównie stan pogody, zdrowie rodziców  i smak niedzielnego rosołu. A także wtedy gdy dzieci nie patrzą. No bo jak im wytłumaczyć brak własnego zdania? Jak uczyć ich stawania za sobą?

Proponuję więc nieco inną strategię:  najpierw poprzyglądajmy się rodzinnym konfliktom, odnajdźmy i rozwińmy najbardziej denerwujące nas postawy, gesty, zachowania i eksperymentując z nimi, rozwijając z nich postaci – sprawdźmy dokąd nas prowadzą?  Albo zacznijmy stawać z ciekawością i odrobiną dystansu po obu stronach konfliktu – choć na chwilę, by poczuć co jest tam, po tej drugiej, zupełnie niezrozumiałej, stronie polaryzacji? Jaka energia, jakie uczucia, jakie przekonania? Możemy to robić po spotkaniu, ale także  w trakcie. Jeśli choć przez chwilę poczujemy, że blisko nam do poglądów Babci, np. : „nieważne, co się robi wobec dzieci, ważne żeby je kochać..”,  w trakcie takiej rozmowy usiądźmy przy niej. Opowiedzmy się choć w tej jednej wąskiej opinii za jej poglądami ( niezależnie od tego, że cała reszta jest zupełnie nie z naszego świata). Poczujmy energię rozmówcy, obserwujemy, co wtedy dzieje się w naszym ciele i umyśle. Nawet jeśli ta strategia nie da rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, na pewno doprowadzi do rozszerzenia świadomości wokół pewnych starych problemów,  rozsianych po całej rodzinie jak infekcja. A to już samo w sobie przyniesie nam więcej wolności, pozwoli stanąć za sobą  w mądry i spójny sposób. A wreszcie nauczy dzieci, że z konfliktem można pracować.

Krok 1

Przez kilka najbliższych spotkań rodzinnych przysłuchujmy się różnym głosom w tej lub innej konfliktowej sprawie. Nie wybierajmy najtrudniejszych i najgorętszych społecznie konfliktów, wybierzmy coś lżejszego np.: „ jak długo karmić dziecko piersią?”.  I obserwujmy stanowiska, opinie, emocje, atmosferę czy nawet pozycje ciała rozmówców. Jak mówią, jak chodzą? Kto nas najbardziej drażni? Ruszmy wodze wyobraźni i zobaczmy, co to za postaci ( z filmu, bajki itd)? Czy donośny i niebudzący sprzeciwu głos cioci nie przypomina nam Generała? Jakiego? Spróbujmy stać się tą postacią, odkryć jej świat, sami zacznijmy tak mówić w pracy, we własnym domu. Zastanówmy się, jaka jakość stoi za tą postacią, jaka energia? Czy mogłaby się nam przydać w najbliższym czasie?

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI