Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
27 sierpnia 2015 in Psychologia by Katarzyna Margielska

Wakacje nie rozwiążą osobistych problemów

Wiele osób zgłasza się na terapie właśnie po wakacjach, gdy okazuje się, że urlop „nie załatwił” im spraw osobistych. Zamiast spędzić wolny czas tak jak sobie wymarzyli, stanęli wobec partnerskich i rodzinnych konfliktów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jedziemy na wyczekany urlop. „Nakarmieni” folderowymi zdjęciami szczęśliwych par i roześmianych dzieci wyjeżdżamy w przekonaniu, że czeka nas rodzinna sielanka lub romantyczny urlop we dwoje. Zapominamy jednak, że wszystkie niesnaski, pretensje, trudne tematy pojadą z nami na wakacje. Ponieważ wielu konfliktów, z braku czasu, nie kończymy na co dzień, odkładają się one w naszej psychice i wychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Zamiast przyjemnych wakacji mamy więc ciągłe sprzeczki, wypominanie „przewinień” i tzw. ciche dni. Wracamy z urlopu zmęczeniu, rozczarowani, wściekli na partnera i na cały świat… A przecież miało być tak pięknie!

Nasza psychika nie znosi czegoś, co jest niedokończone. Niewyjaśniona do końca kłótnia czy niewyrażony wobec kogoś cichy żal to tzw. „niedomknięte figury”, które mogą ujawnić się podczas wakacji, gdy już nie mamy głowy zaprzątniętej codziennymi obowiązkami. Na wagę niedokończonych spraw, szczególnie zwraca się uwagę w nurcie psychologii Gestalt – tak funkcjonują nasze procesy myślowe: mamy tendencję do uzupełniania brakujących elementów obrazów, fragmentów zdań czy wyrazów itp. Nasza psychika dąży również do „dokańczania” sytuacji życia codziennego – wyjaśnia Agnieszka Mościcka-Teske, psycholog SWPS.

W oczekiwaniu idealnego urlopu możemy wpaść w jeszcze jedną pułapkę – myślenie życzeniowe, by wszystkie zaniedbywane przez nas relacje z innymi magicznie się „naprawiły”. Czasami jedziemy na wakacje z nadzieją, że teraz wreszcie będziemy mieć czas na rozmowy i zabawy z dziećmi, lub na ciepłe rozmowy z rodzicami czy partnerami. Zapominamy jednak, że relacje z innymi budujemy godzina po godzinie każdego dnia, tydzień po tygodniu. Jeśli wcześniej większość doby poświęcaliśmy np. pracy spotykając się z dzieckiem na pół godziny dziennie, to w czasie urlopu nasze próby dowiedzenia się co u niego słychać skwituje ono raczej zdziwieniem niż chęcią otworzenia się.

Warto więc zadbać o to, żeby wszelkie niedomówienia wyjaśniać na bieżąco, i pamiętać o tym, że relację z bliskimi budujemy na co dzień, a wakacje są tylko jej przedłużeniem. Inaczej musimy liczyć się z tym, że konflikty i niesnaski będą nam towarzyszyć podczas urlopu, a otaczające nas osoby mogą nam się wydawać dziwnie obce. Jeśli problemy jednak mocno się nawarstwiły powakacyjna wizyta u terapeuty może okazać się konieczna.

Ekspert: Agnieszka Mościcka-Teske – dr n. hum., psycholog, psychoterapeuta, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Zajmuje się problematyką stresu i radzenia sobie z nim, oraz czynnikami, które chronią człowieka przed negatywnymi skutkami stresu.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI