Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

24 lipca 2015 in Psychologia by Renata Mazurowska

Zaufanie do siebie

Co robić, gdy praca nie przynosi satysfakcji i czujemy się wypaleni? Kluczowe w życiowych wyborach powinno być rozpoznanie, co nas wzmacnia, karmi, a co odbiera siłę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

fot.123rf

Życie, jeśli nie jest zgodne z powołaniem, podcina skrzydła, odbiera energię. Jeśli robimy to, co lubimy – to mamy wrażenie, że wszystko „samo się robi”, nie musimy wkładać w to dużego wysiłku, nie odczuwamy mozołu. Nie bez powodu wiele osób, które osiągnęły sukces zawodowy, mówi, że praca jest ich pasją. To prawdziwi szczęściarze. Wybrańcy, bo w dobie światowego kryzysu często zadowalamy się tym, co mamy, ponieważ wybór jest niewielki.

Niestety, na dłuższą metę życie w niezgodzie z sobą grozi wypaleniem, zmęczeniem, poczuciem pustki. Mentalnie umiemy sobie wytłumaczyć, że „musimy przecież zarabiać”, ale ciało, nasz mądry doradca, zacznie wysyłać niepokojące sygnały: migreny, bóle żołądka, kręgosłupa, bezsenność, chroniczne przeziębienia… Czujemy, że działamy przeciwko sobie, przeciwko własnemu zdrowiu, a nawet przeciwko własnej rodzinie, bo wracamy do domu zestresowane i rozstawiamy wszystkich po kątach. Nie mając siły cieszyć się tym, co mamy.

Wejrzyj w SIEBIE

Jeśli nie możemy zmienić okoliczności, to zawsze możemy zmienić do nich nastawienie. Nie oczekiwać, że uszczęśliwi nas to, co zewnętrzne.

Poeta mistyczny Rumi mówi: „Nie szukaj poza sobą. Jesteś źródłem mleka. Nie musisz doić innych! Masz w sobie fontannę, nie szukaj wody z pustym wiadrem. Masz na głowie kosz świeżego chleba, a chodzisz od drzwi do drzwi, błagając o okruchy. Pukaj do swoich wewnętrznych drzwi, nie do innych” .

Co to oznacza? Że jedyną drogą do bycia szczęśliwym i odcięcia się od strachu o materialne przetrwanie jest budowanie zaufania do samego siebie. Zamiast rezygnowania ze swoich potrzeb i czasu na rzecz potrzeb i czasu pracodawcy ważne jest, by uświadomić sobie, że nasze życie należy tylko do nas, a swój czas – ograniczony – możemy przeżyć lepiej, a nie czekając, czy ktoś nas zwolni, czy nie, czy rodzice/mąż będą z nas zadowoleni, czy nie, czy spełniamy jakąś społeczną rolę, czy nie.

– Sedno polega na tym, by przejść od mentalności braku, niedostatku i lęku do mentalności obfitości – mówi Tanna Jakubowicz Mount, psycholog i terapeutka. – OK, stracę coś, pewien standard materialny, do którego doszłam/doszedłem, ale dzięki temu zyskam poczucie nasycenia czymś dobrym, czymś, co mnie odżywia i spełnia.

Im więcej ludzi uzyska prawdziwe poczucie tożsamości i wybierze życie i pracę zgodne ze swoim powołaniem, tym więcej będzie szacunku i spokoju w relacjach między ludźmi i harmonii na świecie!

Więcej przeczytasz w darmowym e-kwartalniku

Pobierz bezpłatnie letnie e-wydanie Zdrowie ma SENS

ZDROWIE MA SENS to praktyczny magazyn o zdrowiu, profilaktyce, dostosowany do aktualnej pory roku.

W elektronicznym wydaniu kwartalnika „Zdrowie ma Sens” – LATO znajdziesz wiele cennych porad:

  • jak wyłączyć gonitwę myśli na urlopie i naprawdę odpocząć?
  • jak się odżywiać, żeby schudnąć?
  • fakty i mity na temat nawadniania organizmu
  • trening funkcjonalny: jak wykorzystać naturalny ruch w ćwiczeniach?

Ponadto: dlaczego latem seks smakuje bardziej?


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI