Dieta eliminacyjna – sposób na alergię dziecka

123rf.com

Na alergię pokarmową jest jedna skuteczna metoda – nie jeść tego, co uczula. W przypadku niemowląt i małych dzieci testy alergiczne nie zawsze są wiarygodne, dlatego winowajcę alergii trzeba wytropić dietą eliminacyjną. Jak to zrobić?

reklama

  1. Objawami wskazującymi, że dziecko ma alergię pokarmową są: wysypka na twarzy, na ciele, szorstkie, czerwone policzki, biegunki, śluz (lub pasma krwi) w kupce, wzdęcia, wymioty, a nawet powtarzające się katary i płyn zalegający w uchu środkowym. Także duszności i opuchnięcia.
  1. Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu dziecka tego, co jest przyczyną alergii. U niemowląt zadanie jest łatwiejsze, ponieważ ich dieta jest mniej urozmaicona, niż dzieci starszych. Jeszcze łatwiej jest, gdy przy rozszerzaniu diety trzymamy się zasady, żeby nowości wprowadzać pojedynczo i w niewielkich ilościach (zaczynamy od dwóch, trzech łyżeczek). Alergia może objawić się dopiero po kilku dniach, więc z kolejną nowością w menu trzeba zaczekać co najmniej tydzień, a najlepiej dwa. U dziecka starszego, którego posiłki są bardziej różnorodne, poszukiwanie szkodliwego alergenu może potrwać dłużej.
  1. Uczulać może wszystko, jest jednak lista produktów najbardziej podejrzanych. Aż 90 proc. alergii pokarmowych to uczulenie na mleko krowie. W drugiej kolejności są jajka i mięso (chodzi głównie o cielęcinę, wołowinę, ale także kurczaki), potem mamy produkty zbożowe zawierające gluten. Uczulają również niektóre owoce (truskawki, maliny, jagody, bardzo często cytrusy), warzywa (seler), orzechy, czekolada i ryby.
  1. Jeśli podejrzewamy jakiś alergen, wycofujemy go z diety dziecka. Produkt wyłączamy na 10 dni. Jeśli jest to mleko, nie podajemy maluchowi serów, masła, jogurtów, naleśników, kefirów, lodów, maślanych bułek, budyniu, mlecznej czekolady. Uwaga – dieta w tym przypadku