Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

social media
123rf.com
10 października 2013 in Zrozumieć siebie by redakcja-2

Facebook źle wpływa na nastrój

Badania wskazują, że serfowanie p Facebooku negatywnie wpływa na nasz nastrój. Spada on natychmiast lub po pewnym czasie. Dlaczego tak się dzieje?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

1. Bo słowa używane do opisu funkcji używanych na Facebooku, takie jak „przyjaciele”, „lubi”, „połączenia” naśladują prawdziwe doświadczenia życiowe, ale znacznie różnią się od rzeczywistej wersji życia. Chociaż mogą one ułatwić autentyczne połączenie, zazwyczaj jednak do tego nie prowadzą. Kontakty z sieci społecznościowych są pozbawione zaufania, bo nie sprawdzamy ich w realnym życiu. Tymczasem słowa, których używamy na Facebooku, obiecują bliskość. Jest to jednak obietnica niespełniona.

2. Bo w naszym DNA jest zakodowana potrzeba akceptacji przez innych a także intensywny strach przed wyłączeniem i ostracyzmem. Kiedy jesteśmy odrzucani, nasz mózg reaguje w tych obszarach, które są odpowiedzialne za doświadczanie bólu fizycznego. W pamięci komórkowej każde odrzucenie to głębokie cierpienie nie tylko na poziomie psychicznym, ale też fizycznym. Bycie członkiem sieci społecznościowej niesie w sobie ryzyko odrzucenia, którego podświadomie się boimy. Badania pokazują a eksperci potwierdzają, że Facebook jest szkodliwy zwłaszcza dla młodych ludzi, dla których potrzeba akceptowania i doceniania przez innych jest szczególnie istotna w procesie rozwoju ich tożsamości.

3. Bo stałe czytanie i uczestniczenie w aktywnościach Facebooka najczęściej staje się zachowaniem kompulsywnym. I jako takie nie wzbogaca naszego życia. Facebook może być porównywany do gier wideo, które uzależniają. Nie ma tu większej różnicy. Każde uzależnienie poprawia nastrój tylko na chwilę, po pewnym czasie samopoczucie drastycznie obniża się.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI