Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

social media
123rf.com
10 października 2013 in Zrozumieć siebie by redakcja-2

Facebook źle wpływa na nastrój

Badania wskazują, że serfowanie p Facebooku negatywnie wpływa na nasz nastrój. Spada on natychmiast lub po pewnym czasie. Dlaczego tak się dzieje?

1. Bo słowa używane do opisu funkcji używanych na Facebooku, takie jak „przyjaciele”, „lubi”, „połączenia” naśladują prawdziwe doświadczenia życiowe, ale znacznie różnią się od rzeczywistej wersji życia. Chociaż mogą one ułatwić autentyczne połączenie, zazwyczaj jednak do tego nie prowadzą. Kontakty z sieci społecznościowych są pozbawione zaufania, bo nie sprawdzamy ich w realnym życiu. Tymczasem słowa, których używamy na Facebooku, obiecują bliskość. Jest to jednak obietnica niespełniona.

2. Bo w naszym DNA jest zakodowana potrzeba akceptacji przez innych a także intensywny strach przed wyłączeniem i ostracyzmem. Kiedy jesteśmy odrzucani, nasz mózg reaguje w tych obszarach, które są odpowiedzialne za doświadczanie bólu fizycznego. W pamięci komórkowej każde odrzucenie to głębokie cierpienie nie tylko na poziomie psychicznym, ale też fizycznym. Bycie członkiem sieci społecznościowej niesie w sobie ryzyko odrzucenia, którego podświadomie się boimy. Badania pokazują a eksperci potwierdzają, że Facebook jest szkodliwy zwłaszcza dla młodych ludzi, dla których potrzeba akceptowania i doceniania przez innych jest szczególnie istotna w procesie rozwoju ich tożsamości.

3. Bo stałe czytanie i uczestniczenie w aktywnościach Facebooka najczęściej staje się zachowaniem kompulsywnym. I jako takie nie wzbogaca naszego życia. Facebook może być porównywany do gier wideo, które uzależniają. Nie ma tu większej różnicy. Każde uzależnienie poprawia nastrój tylko na chwilę, po pewnym czasie samopoczucie drastycznie obniża się.


Orange Love – nowy pakiet, nowe możliwości

„All you need is love” – śpiewali w latach 60. członkowie zespołu The Beatles. Tym hasłem Orange Polska wychodzi dziś naprzeciw potrzebom konsumentów, prezentując pakiet ...

Marcowy numer „Zwierciadła” w promocyjnej cenie!

Specjalna promocja na numer marcowy w wersji pdf: 2,90 PLN zamiast 9,99 PLN!
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI