Szczęśliwy związek oznacza zdrowie

123rf.com

Zdrowia, szczęścia… – często automatycznie sobie tego życzymy, nie podejrzewając, że jedno bez drugiego nie może w naszym życiu zaistnieć. Kondycja naszego ciała bezpośrednio zależy od stanu naszych uczuć. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że kobiety i mężczyźni, którzy uważają swój związek za udany, żyją dłużej średnio o cztery lata, niż rozwodnicy i ci, których miłosna relacja do dobrych nie należy.
Naukowcy są pewni wpływu jakości związku na długość życia, ale nie wiadomo jeszcze czym dokładnie jest to spowodowane. Luis Verburge i James House z Uniwersytetu Michigan zbadali, że nieudane małżeństwo zwiększa prawdopodobieństwo choroby o około 35 proc., a nawet skraca życie średnio o cztery lata. I odwrotnie – szczęśliwi małżonkowie żyją dłużej i są zdrowsi od tych, którzy nie są zadowoleni ze swojego związku.

Po części może to wynikać z faktu, że ci drudzy przeżywają stałe, rosnące napięcie – są zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie zestresowani. Jest to dodatkowe obciążenie dla organizmu i umysłu, którego rezultatem może być wiele fizycznych dolegliwości, między innymi nadciśnienie, choroby serca, a także różne zaburzenia emocjonalne: stany lękowe, depresja, psychozy. Nie jest zaskakujące, że w przypadku szczęśliwych związków częstość występowania podobnych nieprawidłowości jest o wiele mniejsza. Ci małżonkowie bardziej dbają o swoje zdrowie, troszczą się o siebie wzajemnie, chodzą