1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Męczący ból brzucha – przyczyny i środki zaradcze

Męczący ból brzucha – przyczyny i środki zaradcze

Ból brzucha należy do najczęściej spotykanych dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do lekarza. Wzdęcia, bolesne zaparcia, niestrawność, kontuzje, kolki… przyczyn bólu brzucha jest wiele i to od nich zależy, jak powinien być leczony. Nigdy nie powinnyśmy go jednak bagatelizować.

Ból brzucha to sygnał ostrzegawczy dla naszego organizmu. Powodują go zazwyczaj skurcze mięśni gładkich, które umiejscowione są w narządach wewnętrznych – pęcherzu moczowym, moczowodach, jelitach czy macicy. Ból mięśni spowodowany silnymi skurczami pojawia się dopiero przy silnym stresie, złej diecie czy w stanach chorobowych. U zdrowego człowieka mięśnie kurczą się niezależnie od jego woli, pomagając organizmowi prawidłowo funkcjonować. Ból brzucha nie zawsze świadczy więc o ciężkiej chorobie, zawsze jednak powinniśmy go skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Jakie są rodzaje bólu brzucha?

Ból może być skoncentrowany w jednym miejscu lub rozłożony na całej powierzchni brzucha. Niekiedy promieniuje na inne części ciała lub towarzyszą mu wymioty, nudności, wzdęcia, biegunka i zaparcia. Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z bólem brzucha są kolka wątrobowa, zapalenie wyrostka robaczkowego, zatrucie pokarmowe, zapalenie wątroby, atak kamicy nerkowej, zapalenie jelita grubego lub miesiączka. Każdy przypadek wymaga wizyty u lekarza, jedynie prawidłowe rozpoznanie dolegliwości może bowiem pomóc w całkowitym pozbyciu się męczącego bólu.

Jak ocenić, czy ból brzucha stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia?

Przede wszystkim powinnyśmy kontrolować, jak długo trwa ból, jaki jest jego charakter i jakie towarzyszą mu dolegliwości. Ból brzucha może być związany np. z nieprawidłowym odżywianiem się (zatrucie pokarmowe). Powodują go wówczas skurcze mięśniówki jelit, jest ostry, ale krótkotrwały. Niemal zawsze towarzyszą mu biegunka oraz wymioty, a często także wysoka gorączka. Występuje zazwyczaj po koło 1-2 godzinach po spożytym posiłku, szybko jednak mija. Przy ostrych bólach brzucha spowodowanych błędami w odżywianiu się nie można zapomnieć o piciu dużej ilości płynów, grozi nam bowiem odwodnienie. Ból, który powinien nas zaalarmować, jest zazwyczaj ból silny, nagły i zlokalizowany w konkretnym miejscu. Świadczyć może o zapaleniu wyrostka robaczkowego lub ataku kolki wątrobowej, które wymagają szybkiej interwencji lekarza. Ból brzucha może świadczyć także o kontuzji – nietrudno jest naciągnąć mięśnie podczas intensywnego treningu, dlatego warto zaopatrzyć się w leki działające na takie jak np. No-Spa.

Skuteczne sposoby na ból brzucha

Poza niestrawnością i bólami menstruacyjnymi, które występują dość często, ból brzucha może świadczyć o poważnej chorobie. Wówczas powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy delikatniejszych dolegliwościach możemy jednak próbować sobie pomóc, uciekając się do tzw. domowych sposobów.

Gdy podejrzewamy niestrawność, należy pić dużo płynów, a zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej, ziołowych herbat oraz naparu z dziurawca i mięty. Warto wziąć również krople na ból żołądka. Jeżeli ból nie przejdzie w ciągu dwóch dni, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w przychodni. Problemy żołądkowe są niekiedy przyczyną zgagi lub nadkwasoty. Ich źródeł należy szukać w zbyt dużym stresie lub obecności w żołądku bakterii Helicobacter pylori. Jeżeli przyczyną dyskomfortu są bakterie, pomoże antybiotyk. Jeżeli powodem problemów jest natomiast stres, najlepszym lekarstwem będzie zmiana stylu życia i rozsądne, regularne odżywianie się o stałych porach. Powinno się również rzucić palenie, alkohol i ograniczyć picie kawy. Ból brzucha może być również związany z pracą jelita drażliwego – objawia się wtedy kłuciem w podbrzuszu, skurczami, biegunką, zaparciami oraz uczuciem niepełnego wypróżnienia się. Zespół jelita drażliwego jest najczęściej spowodowany złym stylem życia, nasila się bowiem w sytuacjach silnego stresu. Najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest aktywność fizyczna, która pomaga rozładować negatywne emocje i działa odprężająco.

Ból brzucha należy do najbardziej niekomfortowych i trudnych do samodzielnego zdiagnozowania bólów. Powodem jego występowania może być bowiem zarówno stresujący styl życia, kontuzja spowodowana zbyt intensywnymi ćwiczeniami czy zatrucie pokarmowe, jak i choroba zagrażająca naszemu zdrowiu i życiu. Dlatego też żadnego bólu nie należy bagatelizować i zawsze należy udać się do lekarza z prośbą o pomoc.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze