Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
27 stycznia 2012 in Porady by Ewa Nieckuła

Endometrioza, choroba co dziesiątej kobiety

Bolesne miesiączki, bolesne stosunki, problemy z zajściem w ciążę. Kobiety chore na endometriozę żyją z bólem. Cierpią w określonych dniach cyklu miesięcznego, ale co czwarta chora czuje ból w różnym nasileniu przez cały czas.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Choć objawy są tak dotkliwe i zaczynają się już u nastolatek (niekiedy z pierwszą miesiączką), endometrioza jest najczęściej późno rozpoznawana. Często musi upłynąć nawet osiem lat, by lekarze postawili właściwą diagnozę. Kobieta może dowiedzieć się co jest przyczyną jej problemów dopiero w 35 roku życia. Ból powoduje tkanka, bardzo podobna do tej, która wyściela macicę, tyle że znajdująca się w niewłaściwym miejscu. Co miesiąc hormony produkowane przez jajniki sprawiają, że komórki tkanki (zwanej endometrium) nabrzmiewają i stają się grubsze. Organizm usuwa warstwę tych komórek podczas menstruacji. Tkanka endometrialna rosnąca poza macicą na jajnikach, jelicie, odbycie, pęcherzu moczowym, pozostaje na miejscu. Czasami lekko krwawi podczas miesiączki i przyrasta ponownie w następnym cyklu.  Ten proces powoduje przewlekły stan zapalny, powstają zrosty, kobieta czuje ból.

Endometrioza jest chorobą związku. Mężczyzna też na nią cierpi. Obydwoje partnerzy są podporządkowani dobrym i złym dniom. Chora kobieta czuje się gorsza i jako kochanka, i jako matka. Ma huśtawki nastroju, nie akceptuje własnego ciała, kobiecości i seksualności. Ból powoduje, że współżycie seksualne musi ograniczać tylko do tych dni cyklu, które poprzedzają owulację. Wtedy ogniska zmian endometrialnych są mniejsze.

Sondaż na temat wiedzy o endometriozie prowadzony za pośrednictwem internetu przyniósł zaskakujące dane. Na 1700 osób obojga płci, w wieku 18-30 lat, które wzięły w nim udział, blisko 16 proc. kobiet uważa, że silny ból podczas miesiączki jest naturalnym objawem. Co druga kobieta odczuwa go w każdym cyklu, a co trzecia nie może z powodu dolegliwości normalnie funkcjonować. Brak świadomości, że ból może być oznaką choroby sprawia, że 56 proc. pań biorących udział w sondażu nigdy nie zgłosiła tego problemu lekarzowi. Tymczasem z badań wynika, że 40-60 proc. kobiet mających bolesne miesiączki, cierpi na endometriozę.

Endometrioza jest chorobą na całe życie. Poza lekami przeciwbólowymi, kobiety przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, które utrzymując organizm w stanie pozorowanej ciąży nie dopuszczają do pogorszenia endometriozy.  Istnieją także leki z grupy progestagenów, które łagodzą ból i ograniczają wzrost niepożądanej tkanki. Jednak nawet najnowsze leki nie mogą być przyjmowane nieprzerwanie dłużej niż przez 15 miesięcy.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI