1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Okulary progresywne – bezcenny komfort czy fanaberia?

Okulary progresywne – bezcenny komfort czy fanaberia?

Okulary progresywne to inwestycja na lata, więc warto wybrać szkła progresywne najlepszej jakości. (Fot. Getty Images)
Okulary progresywne to inwestycja na lata, więc warto wybrać szkła progresywne najlepszej jakości. (Fot. Getty Images)
Okulary progresywne to rozwiązanie problemu osób, którym zaczynają dokuczać problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania: co to są okulary progresywne, kto powinien nosić okulary progresywne, jaki specjalista pomoże je dobrać, a także czego możemy się spodziewać, wkładając okulary progresywne po raz pierwszy na nos.

Spis treści:

  1. Co to są okulary progresywne?
  2. Rodzaje okularów progresywnych
  3. Nie tylko okulary – progresywne soczewki kontaktowe
  4. Kto powinien nosić szkła progresywne?
  5. Kiedy zgłosić się do okulisty?
  6. Jak dobierać okulary progresywne?
  7. Cena okularów progresywnych – inwestycja w zdrowie i komfort widzenia
  8. Adaptacja do szkieł progresywnych
  9. Podsumowanie

Okulary do bliży na czole, okulary do dali na nosie albo dyndające na łańcuszku na piersiach. Cóż, w pewnym wieku wzrok płata figle: czasem nie starcza ręki, aby przeczytać coś, co napisano drobnym druczkiem, a i na odległość nie widać najlepiej. To nic innego jak starczowzroczność albo inaczej – prezbiopia. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu: to okulary progresywne.

Co to są okulary progresywne?

Okulary progresywne, w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów jednoogniskowych, mają specjalnie opracowane soczewki umożliwiające płynne przejście między różnymi strefami widzenia.

Soczewki okularów progresywnych mają trzy strefy widzenia: górną dla widzenia na daleką odległość; środkową dla średniego zasięgu, takiego jak komputer; oraz dolną dla bliskiego zasięgu, na przykład czytania. Dzięki temu osoba, która je nosi, może swobodnie przemieszczać wzrok w zależności od potrzeb i bez konieczności zmiany okularów.

Rodzaje okularów progresywnych

W zależności od indywidualnych potrzeb okulary progresywne dobiera się do pracy przy komputerze, jazdy samochodem czy do aktywności sportowych. Istnieją również słoneczne okulary progresywne oraz okulary progresywne fotochromowe, które mają zdolność automatycznego przyciemniania w zależności od intensywności światła słonecznego. Oznacza to, że w jasnych warunkach zewnętrznych soczewki stają się ciemniejsze, a wewnątrz budynków lub w słabszym świetle naturalnym stają się jaśniejsze. Dodatkowo okulary progresywne fotochromowe zapewniają różne strefy widzenia dla różnych odległości, co pozwala na wygodne widzenie na bliską i daleką odległość w różnych warunkach oświetleniowych.

Nie tylko okulary – progresywne soczewki kontaktowe

Osoby, które nie lubią lub nie chcą nosić okularów, również mogą skorygować wady wzroku wynikające ze starczowzroczności, kupując progresywne soczewki kontaktowe, znane jako soczewki multifokalne.

Soczewki kontaktowe progresywne działają na podobnej zasadzie co okulary progresywne – też mają różne strefy widzenia dla różnych odległości. Zapewniają ostrość widzenia zarówno na bliską, jak i daleką odległość, co pozwala użytkownikom swobodnie przemieszczać wzrok bez konieczności noszenia tradycyjnych okularów. Soczewki kontaktowe progresywne są dostępne w różnych materiałach i rodzajach, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych preferencji.

Osoby zainteresowane noszeniem soczewek kontaktowych progresywnych powinny skonsultować się z okulistą lub optometrystą, aby uzyskać odpowiednie doradztwo i instrukcje dotyczące ich stosowania oraz pielęgnacji.

Kto powinien nosić szkła progresywne?

Szkła progresywne to, jak wcześniej wspomnieliśmy, świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują korekcji wzroku zarówno na bliską, jak i daleką odległość, a także dla osób, które zauważają trudności w czytaniu lub wykonywaniu precyzyjnych prac wymagających patrzenia na bliską odległość. Okulary progresywne to – można powiedzieć – okulary do wszystkiego, eliminujące problem kilku par okularów, które w zależności od sytuacji i potrzeby trzeba co chwilę zmieniać.

Kiedy zgłosić się do okulisty?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim widzeniu, nie warto odwlekać wizyty u okulisty. Regularne badania wzroku są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia oczu, a właściwa korekcja wzroku zapobiega dolegliwościom związanym z przemęczeniem oczu, takim jak choćby bóle i zawroty głowy, uczucie pieczenia pod powiekami czy poczucie ogólnego zmęczenia.

Jak dobierać okulary progresywne?

Dobór okularów progresywnych to poważna sprawa, więc warto zwrócić się z tym do specjalisty, czyli okulisty lub wyspecjalizowanego optometrysty. Po zrobieniu odpowiednich badań specjalista dobierze soczewki odpowiadające indywidualnym potrzebom uwzględniającym zarówno oczekiwania, jak i tryb życia pacjenta.

Cena okularów progresywnych – inwestycja w zdrowie i komfort widzenia

Okulary progresywne mają wiele zalet, ale mają jedną zasadniczą wadę – są drogie. Ile kosztują okulary progresywne? To zależy od kilku czynników, takich jak marka soczewek, rodzaj oprawek, dodatkowe funkcje (np. powłoki antyrefleksyjne czy fotochromowe).

Różnice w cenach okularów progresywnych wynikają przede wszystkim z technologii ich wykonania. Jeśli mamy skromny budżet, nadal możemy kupić szkła wykonane w technologii z lat 90. – one kosztują najmniej. Jeśli jednak zależy nam na szerokim polu widzenia, braku efektu pływania obrazu czy zniwelowaniu efekty krzywienia linii, warto postawić na technologie najnowszej generacji. Szkła progresywne renomowanych marek, takich jak Zeiss, Essilor, Hoya, Seiko czy Rodenstock, to koszt od 4500 do 8500 zł. Do tego dochodzi koszt konsultacji i w przypadku okularów – cena oprawek.

Adaptacja do szkieł progresywnych

Przejście z tradycyjnych okularów na okulary progresywne dla wielu osób jest pewnego rodzajem wyzwaniem i wymaga cierpliwości. Warto dać sobie czas, aby się z nowymi szkłami oswoić.

Osoby, które po raz pierwszy zakładają okulary ze szkłami progresywnymi, mogą odczuwać rozmaite dolegliwości, z których najczęstsze to:

  • Trudności z widzeniem: W początkowym okresie użytkowania okularów progresywnych niektóre osoby mogą mieć trudności z płynnym przejściem między różnymi strefami widzenia. Może to spowodować nieco zamazane lub nieostre widzenie w porównaniu z tradycyjnymi okularami. Jednak po krótkim okresie adaptacji większość osób dostosowuje się do tego efektu.

  • Ból głowy: Niektóre osoby mogą doświadczać bólu głowy lub lekkiego zawrotu głowy w początkowym okresie noszenia okularów progresywnych. Jest to zazwyczaj spowodowane koniecznością dostosowania się do nowego sposobu widzenia i zmian w percepcji głębi.

  • Dyskomfort: W niektórych przypadkach osoby noszące okulary progresywne mogą odczuwać dyskomfort związany z samym noszeniem okularów, zwłaszcza jeśli nie są one odpowiednio dopasowane do twarzy. Dlatego też ważne jest, aby dokładnie dobrać oprawki i soczewki okularów progresywnych, aby zapewnić maksymalny komfort noszenia.

Większość osób szybko przystosowuje się do noszenia okularów progresywnych i odczuwa poprawę komfortu oraz jakości widzenia po krótkim okresie adaptacji. Jeśli jednak trudności utrzymują się przez dłuższy czas lub są szczególnie dokuczliwe, warto skonsultować się z okulistą lub optometrystą.

Podsumowanie

Okulary progresywne to doskonałe rozwiązanie dla osób z problemami widzenia zarówno na bliską, jak i daleką odległość. W artykule omówiono różne aspekty związane z tym rodzajem korekcji wzroku, włączając w to definicję okularów progresywnych, rodzaje soczewek progresywnych oraz ich zastosowanie, wady i zalety, a także proces adaptacji do nich. Dowiedzieliśmy się również o innych opcjach, takich jak soczewki kontaktowe progresywne oraz różne rodzaje okularów progresywnych dostosowane do różnych aktywności, w tym słoneczne okulary progresywne i fotochromy progresywne. Omówiono także kwestie związane z doborem i kosztami okularów progresywnych, a także odczucia osób po raz pierwszy z nich korzystających. Warto pamiętać, że dobór okularów progresywnych oraz proces adaptacji wymagają cierpliwości i wsparcia specjalistów, takich jak okuliści czy optometryści, aby móc zapewnić komfort i jakość widzenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze