Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
5 czerwca 2014 in Zdrowie by redakcja

Sterole roślinne – skuteczna broń w walce z cholesterolem

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak bardzo groźny dla zdrowia jest wysoki poziom cholesterolu we krwi. Warto nadmienić, że na taki stan cierpi obecnie ponad połowa dorosłych Polaków, lecz tylko 7 proc. mężczyzn i 8 proc. kobiet stosuje odpowiednie leczenie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Groźny cholesterol

Cholesterol to jeden z ważniejszych związków w naszym organizmie i jednocześnie jeden z najbardziej niebezpiecznych, oczywiście tylko wtedy, kiedy pojawia się w nadmiarze. Związek ten wchodzi w skład ludzkich błon komórkowych, jego pochodne używane są do produkcji hormonów sterydowych i kwasów żółciowych. Dlaczego więc nadmiar cholesterolu jest niebezpieczny dla zdrowia? Uważa się, że podwyższony cholesterol w surowicy krwi istotnie wpływa na podwyższenie ryzyka wystąpienia chorób serca – szczególnie niebezpieczny jest wysoki poziom tzw. złego cholesterolu o niskiej gęstości (LDL.) Jak można temu zapobiegać? Wystarczy stosować odpowiednią dietę, obfitą w produkty bogate w sterole roślinne. Czym są te związki i jaka jest ich rola? W jakich produktach możne je znaleźć?

Czym są sterole roślinne?

Sterole roślinne, zwane również fitosterolami, są jednym z podstawowych składników budulcowych błon komórek roślinnych, w odróżnieniu od cholesterolu, który wchodzi w skład błon komórek zwierząt. Spożycie steroli z przeciętną dietą zachodnioeuropejską oscyluje około 200-300 mg na dobę i jest to za mało aby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Optymalna ilość to ok. 2g – przyswojenie takiej ilości tylko i wyłącznie przy zastosowaniu normalnej diety jest po prostu niemożliwe. Dlatego należy regularnie spożywać tzw. żywność funkcjonalną – jednym z przykładów takich produktów jest Flora pro.activ. Mechanizm działania fitosteroli w niej zawartych opiera się na podobieństwie tej cząsteczki do cząsteczki cholesterolu, dzięki czemu konkurują one o miejsce w receptorach, które inicjują transport nadmiaru cholesterolu. Fitosterole wypierają cząsteczki cholesterolu z tzw. miceli, ograniczając jego wchłanianie do krwi.

Regularne spożywanie fitosteroli pozwala skutecznie ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych schorzeń lub znacznie opóźnić ich wystąpienie. Badania pokazują, że znaczące spadki poziomu cholesterolu (7-10 proc) odnotowuje się już po 2-3 tygodniach przyjmowania steroli roślinnych, co skutkuje lepszym samopoczuciem i ogólną poprawą stanu zdrowia.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI