Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

23 maja 2015 in Kultura by redakcja

20. rozdanie nagród Kryształowych Zwierciadeł

Co łączy Ewę Błaszczyk, Leszka Możdżera, profesora Cezarego Szczylika, Wojciecha Smarzowskiego i Macieja Stuhra? To laureaci Kryształowych Zwierciadeł. W poniedziałek 25 maja 2015r. – kolejna gala z okazji przyznania corocznych nagród. Uhonorujemy wybitne osobowości świata nauki, kultury i życia publicznego: Tomasza Kota, Artura Rojka, Dorotę Masłowską i Rafała Betlejewskiego. Nagrodę specjalną otrzyma Anda Rottenberg. Uroczystość rozdania kryształowych statuetek odbędzie się w przepięknej scenerii ogrodów Pałacu Królikarnia w Warszawie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tradycją magazynu Zwierciadło od 20. lat jest wyróżnianie i nagradzanie Ludzi Dialogu, tych „którzy łączą a nie dzielą”. Kapituła w składzie: Henryka Krzywonos-Stycharska, Agnieszka Glińska, Rafał Olbiński i Roman Gutek wyróżnia osoby, które w sposób istotny przysłużyły się polskiej kulturze i życiu społecznemu.

W tym roku statuetki otrzymają: aktor Tomasz Kot m.in. za mistrzowskie role, którymi podbija serca widzów i zachwyca krytyków, muzyk Artur Rojek za stworzenie OFF Festivalu, a także za autorskie, płynące prosto z serca piosenki, i pisarka Dorota Masłowska za zdrowy dystans do siebie i świata. Nagrodę odbierze również performer, artysta parateatralny Rafał Betlejewski, który został doceniony za akcję Pokolenie 1600. Polegała ona na próbie przeżycia za emeryturę w wysokości 1600 złotych miesięcznie i miała na celu zwrócenie uwagi na problem obecnych i przyszłych emerytów w Polsce.

Nagrodę Specjalną otrzyma kuratorka sztuki i publicystka Anda Rottenberg za „niestrudzoną walkę, jaką od lat toczy w obronie sztuki i prawa artysty do nieskrępowanej wypowiedzi”. W 2007 roku, z okazji 50. jubileuszu pisma, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której pierwszy raz wręczono „Kryształowe Zwierciadło Nagrodę Specjalną”. Otrzymał ją prof. Władysław Bartoszewski m.in. za nadzwyczajną umiejętność prowadzenia dialogu, za to, że przywracał wiarę w istnienie autorytetów, w sens życia w prawdzie i w zgodzie z wartościami.

W trakcie gali zostanie wręczona również nagroda „Kryształki Zwierciadła”. Czytelnicy magazynu przyznają ją młodym ludziom, którzy mają już na koncie pierwsze interesujące projekty i wciąż nabierają rozpędu. Fotograf Mateusz Baj został nominowany za niepodważalny talent i umiejętność wydobywania piękna z pozornie zupełnie zwyczajnych scen. Andrzej Bargiel, narciarz wysokogórski, został doceniony za entuzjazm, z jakim zdobywa szczyty i o tym opowiada, a także za odwagę w realizowaniu swoich marzeń. Fotograf Paweł Bownik został wyróżniony za oryginalność spojrzenia i konsekwencję w podążaniu własną artystyczną ścieżką. Dr Anna Czarnecka za dokonania naukowe, a także za podejście do pacjenta. Natomiast Marta Miłkowska, która m.in. zbudowała w Kenii szkołę dla kilkuset dzieci, otrzymała nominację za mądre pomaganie innym, a także za skuteczność w działaniu i zapał do pracy. Wśród zeszłorocznych nominowanych był operator filmowy Łukasz Żal, który w tym roku otrzymał dwie nominacje do Oscara, Nagrody Akademii Filmowej, za zdjęcia do filmów: “Ida” i „Joanna”.

W przyjemny, muzyczny nastrój wprowadzą gości: Justyna Steczkowska, Stanisław Soyka, oraz duet: Marek Napiórkowski i Artur Lesicki. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry Adama Klocka. Od zeszłego roku Orkiestra zagrała m.in. w Zabrzu, Wrocławiu, Poznaniu i Kazimierzu Dolnym, a podczas jesiennej trasy koncertowej ponad 2-tysięczna publiczność nagrodziła występy młodych muzyków owacjami na stojąco. Młoda Polska Filharmonia, która jest projektem Fundacji Zwierciadło, to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy.

Tegoroczną galę Kryształowych Zwierciadeł poprowadzi sprawdzony duet: redaktor naczelna „Zwierciadła” Katarzyna Montgomery i Marcin Prokop.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI