„ACTUS PURUS” w Galerii Stalowa

mat. pras. wyst.„ACTUS PURUS”

W warszawskiej Galerii Stalowa rozpoczęła się wystawa „ACTUS PURUS” Piotra Pasiewicza.


W warszawskiej Galerii Stalowa rozpoczęła się wystawa „ACTUS PURUS” Piotra Pasiewicza. Prace można oglądać do 15 marca 2016 r.

Na wystawie dominują prace z serii „Kinetic Matter” oraz „Mattery Deliverance”, które ze względu na swoją cykliczną kontynuacje dają możliwość porównania różnych okresów twórczości artysty. Ekspozycję uzupełniają filmy oraz dokumentacja z działań performatywnych Piotra Pasiewicza, nieprezentowanych do tej pory w tak obszernym kontekście. „Działania w terenie dopełniają moją twórczość na papierze. Jednocześnie wychodzenie w przestrzeń miejską lub leśną pozwala mi doświadczyć żywej przestrzeni. Podejmuję próbę zjednoczenia się z naturą, odczuwania jej w stanie nienaruszonym. Często podczas spacerów napotykam obiekty, które komunikują się ze mną. Nawiązuje się między nami pewien rodzaj współpracy”, powiedział artysta w rozmowie z Zuzanną Faliszewską.

To pierwsza tak obszerna i złożona prezentacja prac Piotra Pasiewicza w Warszawie. Kompilacja rysunków, grafik i obrazów pochodzi z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych cykli prac autora powstałych w latach 2013-2015. Tytuł odnosi się do czystego aktu twórczego, jest to rodzaj procesu krystalizacji, który pozwala oczyścić się z treści i obrazów, zalegających gdzieś w podświadomości.

„Piotr Pasiewicz jest tytanem pracy, niestrudzonym poszukiwaczem, eksperymentatorem i artystą o niezwykłej sile wyrazu, […] nie należy on do twórców ograniczonych ścianami pracowni. Gdy tylko nadarzy się okazja, wykorzystuje przestrzenie opuszczonych budynków, basenów, dachów oraz innych miejsc, gdzie może przenieść swoją twórczość na naprawdę duży format. [..] Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców młodego pokolenia”, mówi kurator wystawy, Karol Sikora.

GALERIA STALOWA, ul. Stalowa 26, Warszawa,
otwarte codziennie w godzinach 12:00-19:00