Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

FilmForum
FilmForum
27 lutego 2012 in Aktualności by Kasia Kazimierowska

„Artysta” filmem roku

Ten rok należał do jednego filmu. "Artysta" Michela Hazanaviciusa zgarnął najważniejsze nagrody filmowe: Złoty Glob dla najlepszego musicalu, Cezar dla najlepszego filmu i wreszcie Oscar dla filmu roku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Do końca krytycy podkreślali, że choć „Artysta” zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych kandydatów – zarówno poziomem, jak i szczególnym hołdem oddanym kinu niememu jak i aktorom, których nazwiska przeminęły bądź przemijają – to jednak w historii Akademii nie zdarzyło się, by najważniejszy Oscar trafił w ręce zagranicznej produkcji. A jednak. Belgijsko-francuski, czarno-białego i na dodatek niemy film „ustrzelił” najważniejsze statuetki: dla filmu, dla najlepszego reżysera i aktora – Jeana Dujardina, a także kostiumy i muzykę – w sumie 5 nagród.

Również 5 statuetek zdobył film familijny Martina Scorsese – „Hugo”:za najlepszy dźwięk i montaż dźwięku, zdjęcia oraz najlepsze efekty wizualne.

Oscar dla najlepszej aktorki trafił w ręce Meryl Streep – tu obyło się bez niespodzianek, bo wszyscy wróżyli wybitnej amerykańskiej aktorce statuetkę za rolę w „Żelaznej Damie”. To już trzeci Oscar w jej karierze.

Statuetka za rolę drugoplanową trafiła w ręce 82-letniego Christophera Plummera za rolę w amerykańskiej komedii „Debiutanci”. Z kolei nagrodę dla aktorki drugoplanowej otrzymała Octavia Spencer za rolę w „Służących”.

Wielki zwycięzca Złotych Globów, czyli kameralny film z Georgem Clooney’em, pt. „Spadkobiercy”, okazał się wielkim przegranym Oscarów, otrzymując jedynie 1 statuetkę – za adaptowany scenariusz. Za scenariusz oryginalny przypadł z kolei Woody Allenowi za „Po północy w Paryżu”.

Nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego nie trafiła niestety do Agnieszki Holland. „W ciemności” przegrało z irańskim „Rozstaniem”, choć w tym przypadku głosy krytyków były jednoznaczne: „Rozstanie” było bezapelacyjnie najlepszym obrazem wśród kandydatów.

Przegrani, to obok „Spadkobierców” także „Moneyball”, który nie otrzymał ani jednej statuetki oraz „Czas wojny” Spielberga, gdzie, wydawałoby, się gwarantowaną nagrodę dla Janusza Kamińskiego za zdjęcia zgarnął właśnie „Hugo”.

 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI