1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ruszyły zdjęcia do filmowej biografii Franza Kafki. Za kamerą – Agnieszka Holland

Ruszyły zdjęcia do filmowej biografii Franza Kafki. Za kamerą – Agnieszka Holland

Agnieszka Holland w 2017 roku (Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)
Agnieszka Holland w 2017 roku (Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)
Właśnie ruszyły zdjęcia do najnowszej produkcji Agnieszki Holland pod tytułem „Kafka”. Będzie to filmowa biografia opowiadająca o pisarzu Franzu Kafce. „Losy jego książek, wstydliwe miłości, relacje z ojcem, nieudane zaręczyny, praca biurowa i gruźlica są dobrze udokumentowane w jego pamiętnikach, listach i wielu biografiach. Wiemy dużo, ale tajemnica jego losów i wpływ, jaki jego literatura wywiera na świat, nigdy do końca nie zostały opowiedziane” – mówiła reżyserka w jednym z wywiadów.

O tym, że Agnieszka Holland przedstawi na ekranie biografię jednego z ważniejszych pisarzy XX wieku, wiedzieliśmy już od 2022 roku. Teraz jednak w końcu ruszyły prace nad produkcją. W Pradze – z którą całe życie związany był niemieckojęzyczny twórca żydowskiego pochodzenia – właśnie rozpoczęły się zdjęcia do filmu. Zresztą miasto to jest równie bliskie sercu samej Holland – to tu bowiem reżyserka ukończyła studia filmowe w znanej szkole FAMU. Rok produkcji „Kafki” też nie jest bez znaczenia – w 2024 bowiem mija 100 lat od śmierci Franza Kafki, szerszemu gronu znanego przede wszystkim z powieści „Proces”.

Zobacz także: Agnieszka Holland została laureatką Orła za osiągnięcia życia

„Kafka” – o czym będzie nowy film Agnieszki Holland?

Biografia – w reżyserii Holland i na podstawie scenariusza Marka Epsteina – ma przedstawić życie pisarza jako mozaikę: od narodzin w Pradze w XIX wieku do śmierci w Berlinie po zakończeniu I wojny światowej, a nawet jego wyobrażoną przyszłość (którą „przewidział i czuł”). – Chciałabym potraktować ten film jako swego rodzaju kolaż scen i historii z życia i książek Franza – wyznała Agnieszka Holland.

Z kolei czeska producentka Šárka Cimbalová z Marlene Film Production dodała: – Kafka jest chyba jedynym autorem na świecie, o którym napisano więcej w kontekście jego życia prywatnego i osobistych doświadczeń niż o jego twórczości. Był człowiekiem o wielkiej wrażliwości, nieprzystosowanym do swoich czasów. Dziś mamy dużo większą szansę zrozumienia go niż jego współcześni sto lat temu. By zrozumieć Kafkę, chcemy skrupulatnie połączyć fragmenty jego przeszłości oraz twórczości w mozaikę, wykraczającą nie tylko poza jego życie aż do współczesności, ale również ukazującą kompletny obraz świata jego wyobraźni.

Filmowa biografia Franza Kafki 2024 – co jeszcze wiadomo?

Twórcy przewidują 40 dni zdjęciowych – najpierw w Czechach, a następnie w Niemczech.

W rolę Franza wcieli się niemiecki aktor Idan Weiss, jednak młodego Kafkę zagra Štěpán Klán. W przyjaciółkę i tłumaczkę pisarza, Milenę Jesenską, wcieli się zaś Jenovefa Bokova.

Producentami filmu są Šárka Cimbalová, Sam Taylor i Mike Downey. Za zdjęcia zaś odpowiada Tomasz Naumiuk. Przypomnijmy, że scenariuszem filmu wyreżyserowanego przez Holland jest Marek Epstein, który ostatnio pracował z nią nad filmem „Szarlatan”.

Dokładna premiera filmu jeszcze nie jest znana.

Źródła: Martin Kudláč, „Agnieszka Holland braces to shoot Kafka biopic »Franz«”, cineuropa.org; pap.pl [dostęp: 16.04.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze