1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Dramat psychologiczny „Imago” z Leną Górą w roli głównej filmem otwarcia festiwalu Script Fiesta

Dramat psychologiczny „Imago” z Leną Górą w roli głównej filmem otwarcia festiwalu Script Fiesta

Lena Góra w filmie „Imago” (Fot. materiały prasowe)
Lena Góra w filmie „Imago” (Fot. materiały prasowe)
„Imago” w reżyserii Olgi Chajdas to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich premier filmowych z tego roku. Postpunkowy dramat z Leną Górą w roli głównej będzie można zobaczyć w ramach tegorocznej edycji festiwalu Script Fiesta.

Na okładce kwietniowego „Zwierciadła” – jednej z jej czterech dostępnych wersji – gościła Lena Góra, która w wywiadzie opowiadała o wyzwaniu, jakim była praca nad „Imago”, w którym nie tylko zagrała główną rolę, ale i do którego współtworzyła scenariusz (razem z Olgą Chajdas, reżyserką tego tytułu), opierając go na biografii swojej mamy, legendy trójmiejskiej muzycznej sceny alternatywnej. Nadal czekamy na datę kinowej premiery tego doskonale zrealizowanego, poruszającego filmu, wyróżnionego w Gdyni Srebrnymi Lwami (Lena Góra odebrała z kolei nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą). Tym cenniejsza jest taka okazja, że to właśnie „Imago” otworzy tegoroczną 12. edycję festiwalu Script Fiesta w Warszawie.

„Imago” – o czym opowiada film z Leną Górą?

„Imago” to drugi pełnometrażowy film Olgi Chajdas, zdobywczyni nagród m.in. na MFF w Rotterdamie, Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł i nominacji do Paszportów Polityki. Film miał swoją światową premierę w konkursie Proxima, który jest częścią festiwalu filmowego w Karlowych Warach i skupia się na prezentowaniu nowych głosów w światowym kinie. „Imago” zostało świetnie przyjęte przez widzów i krytykę, która uhonorowała go nagrodą Fipresci. W Polsce film zdobył Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni.

„Imago” jest wielowymiarowym, postpunkowym dramatem psychologicznym o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. To opowieść o inności, pragnieniu wolności, nieprzystosowaniu do otoczenia. O seksie, młodości i medytacji. Przede wszystkim jednak o głębokiej i nieoczywistej więzi między matką a córką. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy dwa lata później, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tło to: buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce.

„Imago” to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było. W roli głównej wystąpiła Lena Góra („Roving Woman”), która jest też współautorką scenariusza do filmu, muzykę napisał wybitny polski muzyk Andrzej Smolik, autorem klimatycznych zdjęć zaś jest Tomasz Naumiuk.

Script Fiesta – co w programie?

W programie Script Fiesty jest jednak więcej niespodzianek. To jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali filmowych poświęconych sztuce scenariopisarstwa oraz słowu. Cztery dni bezpłatnych projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych i wykładów mistrzowskich, ale także dwa konkursy scenariuszowe: na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego, którego premiera miała miejsce w 2023 roku, oraz na koncepcję serialu. Script Fiesta odbędzie się w tym roku w dniach 18–21 kwietnia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze